تفاوت گردوی خارجی با ایرانی

فرق گردو خارجی با ایرانی

برای اینکه تفاوت گردوی خارجی با ایرانی را بدانیم با ما همراه باشد تا ببینیم آیا تفاوت گردوی خارجی با ایرانی فقط به واردات ما لطمه وارد کرده است یا واقعا از نظر کیفی متفاوت می باشد.
گردو یکی از محصولات پر طرفدار و خوشمزه در بین همه قشر می باشد و خواص و فواید آن بی شمار است، همچنین گردو جز آن دسته از محصولاتی ست که مصرف آن زیاد می باشد و علت آن به خاطر ترکیب شدن با انواع خوراکی است.

اما طی چند سال اخیر، متاسفانه واردات بی رویه اجناس و محصولات از خارج با این که خودمان تولید می کنیم فراوان شده است و گردو هم از این دسته مستثنی نیست.

همچنین اگر تمایل دارید از قیمت مغز گردو در سال 1400 مطلع شوید میتوانید با وارد شدن به بخش خرید خشکبار تمامی قیمت های موجود و به روز این محصولات را مشاهده نمایید.

تشخیص تفاوت گردوی خارجی از ایرانی

همان گونه که می دانید کشت و برداشت محصولات در ایران نسبت به سایر کشور های پیشرفته هنوز به شکل سنتی و قدیمی انجام می شود، یکی از راه های تشخیص گردوی خارجی از ایرانی پوست چوب گردو و البته طعم و مزه مغز آن می باشد.

پوست چوب گردوی خارجی

پوست چوب گردوی خارجی نسبت به ایرانی رنگی روشن تر و مایل به زرد دارد که بیشتر از سمت چین وارد می شود. پوست چوب گردوی ایرانی نسبتا رنگ تیره تری دارد و مایل به قهوه ای روشن می باشد.

گردو آمریکایی

اندازه پوست گردوی خارجی

همان گونه که در بالا به برداشت محصولات ایرانی به صورت سنتی اشاره کردیم، یکی از راه های تشخیص گردوی خارجی از ایرانی اندازه و سایز اولا منظم و یکسان گردو های خارجی ست، دوما اندازه گردوهای خارجی نسبتا بزرگ تر از گردوی ایرانی می باشد.

البته دلیل اینکه اندازه گردوهای خارجی یکسان و همانند هم و نیز هم شکل است دلیل بر بهتر بودن این محصولات خارجی نیست. به علت اینکه روی ژن های محصولات تاثیر می گذراند تا برداشت بیشتر داشته باشند، این محصولات خارجی ارگانیک نبوده و علاوه بر اینکه فواید و خاصیت خود را از دست می دهند، مضراتی هم دارند که در ادامه در مورد آن بحث خواهیم کرد.

تفاوت طعم و مزه گردوی ایرانی با خارجی

اگر قبلا تجربه خرید گردوهای خارجی از جمله گردوی شیلی چینی را داشته اید حتما پی به تفاوت طعم شان برده اید، مزه گردو های ایرانی بالطبع مطلوب تر از گردو های خارجی بوده و طعم گردو های وارداتی مایل به بی طعم می باشد.

گردو های ایرانی پر چرب بوده و طعم آن مشخص می باشد. البته خودِ گردو های ایرانی طعم شان بستگی به تازه و کهنه بودن آن ها دارند، همچنین مزه گردوهای نواحی مختلف ایران نیز متفاوت می باشد. با این حال گردوهای ایرانی به دلیل ارگانیک و سالم بودن آن ها طعم به مراتب بهتری نسبت به گردوهای خارجی دارند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تشخیص انواع گردو های ایرانی می توانید به دیگر مطالب سایت مفیدان سر بزنید.

فرق گردو ایرانی با خارجی

قیمت گردوی ایرانی و خارجی

این روز ها به دلیل تورم و افزایش قیمت دیگر محصولات، با افزایش قیمت گردو هم مواجه شده ایم که به علت طبع گرم آن برای درمان کرونا نیز مفید می باشد، متاسفانه سود جویان نیز فرصت را غنیمت شمرده اند و در بازار وجود اجناس نامرغوب و بی کیفیت با قیمت بالا نیز مشاهده می شود.

از آنجا که گردو جز خوردنی های گران قیمت محسوب می شود، برای خرید آن نیز حساسیت بیشتر می شود و در خریدمان باید مو را از ماست بیرون بکشیم، با ما همراه باشید تا خیال شما را از خرید جنس مرغوب با قیمت مناسب راحت کنیم.

همان طور که در بالا اشاره کردیم به خاطر سود جویی افرادی متاسفانه شاهد این هستیم که در بازار گردوی خارجی فراوان است و قیمت آن نیز نسبت به قیمت گردوی ایرانی کم است، با این حال گاها مشاهده شده که گردوی خارجی را به نام گردوی ایرانی فروخته اند.

انواع گردوی ایرانی

سوای تفاوت گردوی خارجی از ایرانی، گردوی ایرانی را هم می توانیم به چند دسته تقسیم کنیم.

گردو را یا می توانیم در فصل برداشت آن به صورت تازه با پوست سبز تهیه کنیم یا بدون پوستِ سبز ولی با پوست چوبی آن می شود تهیه کنیم و یا گردو را بدون پوست سبز و بدون پوست چوبی آن، در واقع به حالت مغز تهیه کنیم.

تفاوت انواع مغز گردو

مغز گردو را بر اساس رنگ آن تقسیم می کنند. که اگر محصول برای یک ناحیه باشد، رنگ آن ملاک کیفیت آن نیست. با این حال مغز گردو ی سفید درجه یک محسوب می شود، مغز گردوی خورشتی که نه مایل به سفید می باشد و نه سیاه، که طعم و کیفیت آن با مغز گردوی درجه یک یکسان می باشد درجه دو محسوب می شود و نیز گردوی مایل به سیاه که از پودر آن در پخت انواع شیرینی جات و کیک و انواع دیگر استفاده می شود درجه سه می باشد.

برای آشنایی بیشتر با انواع گردو و مغز گردوی ایرانی در ادامه می رویم سراغ بهترین نوع گردوی نواحی مختلف ایران.

انواع گردوی ایرانی

بیشترین تولید گردو در قاره آمریکا و چین و ایران می باشد. در ایران در نواحی نسبتا سرد و مرطوب و کوهستانی بیشترین کشت و برداشت گردو را داریم.

یکی از معروف ترین گردو های ایرانی ، گردوی تویسرکان می باشد که در استان همدان برداشت می شود و علت آن تولید فراوان در این ناحیه می باشد.. برای آشنایی بهتر و بیشتر با بهترین خشکبار ایران میتوانید مقاله ی مربوط به این موضوع را در قسمت وبلاگ سایت مفیدان مطالعه کنید.

اما بهترین نوع گردو از لحاظ طعم و کیفیت متعلق به نواحی شمال غربی از جمله استان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی می باشد که بهترین نوع گردوی آذربایجان برای شهرستان مراغه می باشد.

تفاوت گردوی خارجی با ایرانی
تفاوت گردوی خارجی با ایرانی

فرق گردوی تویسرکان با مراغه

گردوی تویسرکان جز گردوی های خوب ایران می باشد و خواهان زیادی دارد که تفاوت آن با گردوی آذربایجان ( مراغه ) این است که نسبتا سفید تر و نازک تر می باشند ولی بهترین نوع گردو ی ایران ینی گردوی مراغه چه به صورت درجه یک و چه به صورت خورشتی پر مغز تر و پر چرب تر می باشد و بهترین طعم را داراست.

قیمت گردوی مراغه ( نسبت به دیگر گردوهای چه خارجی چه ایرانی ) به خاطر کیفیت و طعم و پرچربی آن نسبتا بالا بوده ولی سایت مفیدان به خاطر دسترسی آسان به این محصول قیمت مناسب و کیفیت عالی را برای شما فراهم می کند.

در حال حاضر گردوی مراغه از نظر طعم جزو بهترین محصولات موجود در بازار ایران است و بسیاری از افرادی که این محصول را استفاده کرده اند میتوانند این مورد را تایید کنند.

علاوه بر مصرف این نوع گردو در صبحانه ها، از آن میتوان برای پخت کیک گردویی نیز استفاده کرد.

تغییرات قیمت امسال

متاسفانه با عبور از سال 1400 و فرا رسیدن سال جدید شاهد افزایش قیمت نسبتا زیادی در بخش محصولات خشکبار بودیم بصورتیکه کمتر کسی فکر میکرد قیمت مغز گردو در سال 1401 بیش از 20% رشد داشته باشد.

برخی افراد دلیل این افزایش قیمت را نا آرامی های اروپا عنوان میکنند چون در حال حاضر گردوی خارجی وارد کشور نمیشود و یا میزان آن بسیار کمتر از سالهای گذشته است.

در هر حال، امیدواریم در نهایت هر آنچه به خیر و صلاح مردم است رقم بخورد.

اگر قصد خرید خشکبار مختلف را دارید، در حال حاضر فروشگاه اینترنتی مفیدان جزو معتبر ترین محافل فروش این اقلام است که با خیال راحت میتوانید سفارشتان را ثبت کنید و بسته را درب منزل تحویل بگیرید.

مسعود خرّمی
دیدگاه کاربران
6 دیدگاه
 • الهام 14 خرداد 1400 / 10:36 ق.ظ
  0 0

  سلام ،گردوی مراغه با پوست قهوه ای و یا مغز آن کیلویی چند است ؟؟

  • مسعود خرّمی 14 خرداد 1400 / 12:06 ق.ظ
   0 0

   سلام. میتونید از طریق لینکی که پایین براتون میزارم وارد بخش فروش مغز گردو بشین. هم گردوی ممتاز موجود داریم و هم گردو معمولی، وزن ها و قیمت های هر بسته متفاوته.

   خرید مغز گردو

 • امین 26 دی 1399 / 11:03 ب.ظ
  1 0

  واقعا مقاله ی مفید و خوبی بود، استفاده کردیم. مرسی

 • امین 26 دی 1399 / 11:02 ب.ظ
  0 0

  واقعا مقاله خوبی بود، مرسی

 • مبین 25 دی 1399 / 9:48 ب.ظ
  3 0

  ممنون از مقاله خیلی خوبتون👍🏼

 • علی کفشی 24 دی 1399 / 10:13 ب.ظ
  1 0

  واقعا گردوی ایرانی و مراغه و تویسرکان بسبار باخاصیت می باشند بطوریکه بنظر این حقیر اگر ویتامین ها و مواد مغذی گردو را بخواهیم از طریق خرید جداگانه در بازار تهیه کنیم فکر کنم قیمت مواد معادل یک کیلو گرم مغز گردوی مراغه معادل ده میلیون تومان می شود .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *