عسل نارس

عسل نارس

عسل نارس چیست ؟

به عسلی که به تازگی توسط زنبورها تولید شده و عملیات تغلیظ و غلیظ کردن روی آن انجام نگرفته یا هنوز به قدر کافی انجام نگرفته عسل نارس گفته میشود. این نوع عسل به دلیل رطوبت بالایی که دارد به مدت طولانی قابل نگهداری نیست و نمیتوان آنرا با خیال راحت ذخیره کرد.

روش شناخت عسل نارس

زنبور عسل بعد از آنکه عملیات تغلیظ را بخوبی انجام دهد روی حجره های شان را با موم میپوشاند، پس تمامی حجره هایی که روی آنها با موم پوشیده است تغلیظ شده و به عسل رسیده تبدیل شده اند. لذا اگر حجره های شان باز باشند نشان دهنده ی یکی از حالتهای زیر است :

  1. ممکن است در قسمت پایین حجره عسل رسیده و در قسمت بالای آن عسل نارس پر شده باشد. که در این صورت احتمال فاسد شدن عسل در بلند مدت وجود دارد و نمیتوان این عسل را برای مدت طولانی نگهداری کرد.

  2. ممکن است حجره حاویِ عسل نیمه پر و متعلق به روز قبل باشد.

بطور کلی حجره های باز نشان دهنده ی این هستند که عسل موجود در آنها به احتمال بسیار قوی تغلیظ نشده اند و به علت رسیده نبودن هنوز به مرحله ی برداشت نرسیده اند، چون زنبورهای کارگر در صورت اتمام عملیات غلیظ کردن عسل روی حجره را با موم میبندند.

  • جهت اطلاع از قیمت عسل طبیعی و کسب اطلاعات بیشتر، از طریق لینک زیر وارد قسمت فروش عسل طبیعی مفیدان شوید.

عسل نارس
عسل نارس
عسل به علت اسیدیته خاص، مقدار بسیار اندک آب و وجود  هیدروژن پراکسید به سختی فاسد می‌شود و از همین روی نگهداری، انتقال و تجارت آن آسان است. قبل از کریستال سازی شربت نیشکر و تهیه شکر، عسل تنها ماده غذایی بود که جهت شیرین‌کنندگی توسط بشر استفاده می‌شد. مصرف عسل برای کودکان زیر دو سال به دلیل ایجاد سم بوتولینم، خطرناک است. ویکی پدیا
مسعود خرّمی