خواص آلو خشک و آلوچه خشک خورشتی

خواص آلو

آلو و آلوچه یکی از جمله محصولات درختی ایران می باشند که در ادامه درباره فواید و خواص آلو و آلوچه خشک صحبت خواهیم کرد. این محصول تک هسته ای در نواحی مختلف ایران کاشت می شود و انواع مختلفی دارد که تقریبا خواص یکسانی دارند و جز محصولاتی است که برخلاف خاصیت های فراوان آن کم تر مورد توجه قرار گرفته است.

زمان تخمین زده شده برای مطالعه : 10 دقیقه

آلو زرد، آلو بخارا، آلوچه مراغه، آلوچه طلایی، آلو سانتیریزه که کم و بیش با نام های این محصول آشنا هستیم جز یک خانواده می باشند با خاصیت های یکسان ولی با طعم و رنگ های مختلف که بر زیبایی این محصول افزوده است.

نحوه ی مصرف آلو متفاوت و بستگی به مزاج و سلیقه ی شخص شما دارد. آلو تازه جز میوه های تابستانی ست که در فصل گرما برداشته می شود و از جهاتی می توانیم این بار را به دو صورت، آلو تازه و آلو خشک طبقه بندی کنیم. خواص آلو ی تازه و خشک برابر هستند.

تفاوت خواص آلو خشک با آلو تازه

آلو تازه که قبلا به آن اشاره کردیم یکی از میوه های تابستانی می باشد همانند میوهای های این فصل به راحتی می توانیم از بازار تهیه کنیم مصرف آن علاوه بر خوشمزه گی خاصیت فراوانی دارد و خشک شده ی آن هم خاصیت خود را از دست نمی دهد و همیشه می توانیم به آن دسترسی داشته باشیم. تنها تفاوت خشک شده و تازه ی این محصول در نحوه مصرف آن می باشد. خوشبختانه می توانیم بگوییم که این محصول در ایران به صورت ارگانیک برداشت میشود.

خواص آلو خشک
خواص آلو خشک

طرز مصرف آلو خشک و آلوچه خورشتی

برای کسانی که تجربه ی چشیدن طعم آلو خشک را نداشته اند، پیشنهاد می کنیم آلو را بعد از شست شوی تمیز به مدت نیم ساعت در آب بخیسانید و آغشته به نمک کنید ( البته نمک زیاد هم برای سلامتی مضر می باشد ) و میل بفرمایید که طعم آن همانند مزه لواشک ترش و شیرین و ملس خواهد بود، مخصوصا برای کودکانی که علاقه ی زیاد به لواشک دارند میتواند جز تنقلات سالم محسوب شود.

اما برویم سراغ آلوچه خورشتی و آلو خورشتی که کد بانو های ایرانی تبحر خاصی در طرز تهیه آن دارند و همراه با غذا های پلویی، قیمه، قرمه سبزی، فسنجان، همچنین سالاد، جز چاشنی و مکمل سفره های خانه شان می کنند، مخصوصا در نواحی آذربایجان در اکثر مهمانی ها و مجالس به عنوان تزیین سفره و مکمل غذایی استفاده می شود و نباید از خاصیت مصرف آلو همراه با غذا غافل باشیم علاوه بر خوشمزگی برای هضم راحت غذا بسیار مفید می باشد.

چند نمونه از خواص آلو خشک و آلوچه طلایی آلو بخارا

بدون مقدمه برویم سراغ چند ویژگی، فایده و خواص آلو ،همان طور که قبلا گفتیم متاسفانه کمتر به آن توجه می شود و خوشبختانه قیمت این محصول مقرون به صرفه و طرز تهیه و به دست آوردن آن راحت می باشد.

خواص آلو برای درمان خشک مزاجی یبوست

شاید با اختلاف می توان گفت اصلی ترین فایده آلو و آلوچه چه به صورت تازه و خشک و چه به صورت خورشتی درمان خشک مزاجی یا همان یبوست می باشد و نیز مصرف آن همراه با غذا برای هضم راحت غذا کمک می کند.

آلوچه و خشکبار دسته آلو، جز اصلی ترین مواد غذایی برای درمان یبوست می باشد و به دلیل تغییر سبک زندگی و تغذیه ی غذایی غلط، امروزه یکی از دغدغه های ما رژیم غذایی سالم می باشد و برای کودکان، مادران باردار، افراد سالمند و مشاغل پر استرس مصرف منظم آلوچه توصیه می شود و می تواند جایگزین مواد مضر مصرفی باشد.

کاهش اضطراب و استرس

امروزه یکی از دغدغه های اصلی نسل جدید بشر، تغذیه صحیح و سبک زندگی درست و بدست آوردن راه کار آن می باشد و به دلیل تنوع محصولات غیر ارگانیک و نا سالم و نداشتن خواب به موقع و کافی، همچنین درگیری های ذهنی و کاری باعث ایجاد استرس و اضطراب گاها شدید حتی بین نسل جوان و نوجوانان شده است.

بالطبع یکی از راه های چاره و درمان استرس طرز مصرف مواد غذایی و رژیم غذایی صحیح است که مصرف مرتب آلوچه ارگانیک و خشکبار در رژیم های غذایی، خالی از لطف نیست.

برای سربازان، دانش آموزان و دانشجویان حین امتحان توصیه می شود.

آلوچه خشک سیاه
آلوچه خشک سیاه

خواص آلو و آلوچه خشک برای درمان کم خوابی و بد خوابی

تامین مواد مغذی و ویتامین های لازم برای بدن صورت طبیعی برای کسی پوشیده نیست، یکی از مواد موجود در دسته آلو ویتامین C می باشد.

آلو و آلوچه سرشار از ویتامین ث بوده و برای درمان کمیت و کیفیت خواب مفید است و تا حدودی نیاز بدن به این ویتامین را مصرف آلو تامین می کند.

خواص آلو و آلوچه خشک در درمان ریزش مو

یکی از عوامل تقویت مو خواب کافی و تامین ویتامین و پروتئین و مواد معدنی لازم بدن می باشد.

ویتامین های موجود و مواد معدنی مغذی در آلو از جمله آهن، روی، منیزیوم و کلسیم برای ریزش مو مفید می باشد.

تقویت سیستم ایمنی بدن

داشتن سیستم ایمنی قوی برای جلوگیری از سرما خوردگی، سو تغذیه، بیماری های مزمن و نیز داشتن روحیه و روان سالم برای کسی پوشیده نیست.

جدول ارزش غذایی آلو خشک

ماده اساسی و ضروریارزش غذاییدرصد مصرف مجاز روزانه
انرژی46 کیلوکالری2.3 %
کربوهیدرات11.42 گرم8 %
پروتئین0.70 گرم1 %
چربی کل0.28 گرم1 %
کلسترول0 گرم0 درصد
فیبر خوراکی1.4 گرم3.5 درصد
جدول ارزش غذایی آلو خشک

آلوچه سرشار از مواد معدنی

از دیگر خواص آلوچه خشک و آلو خشک میتوان به این نکته اشاره کرد که این محصول جذاب و خوردنی و خوشمزه باغات ایران سرشار از مواد معدنی مغذی شامل منیزیم، منگنز، فسفر، مس، روی، آهن، پتاسیم و اندکی کلسیم است و نیز سرشار از ویتامین k ویتامین A و ویتامین C می باشد که به ترتیب به خواص آن ها میپردازیم.

منیزیوم

منیزیوم چهارمین ماده معدنی بدن می باشد و کمبود آن باعث عوارضی از جمله استرس و اضطراب، ضعف عضلات و در نتیجه موجب درد هایی در قسمت گردن و کمر می شود. زمانی که استرس می گیریم بدن بیشتر احساس نیاز به منیزیوم می کند و تمایل ما به خوردن شیرینی و شکلات می تواند یکی از نشانه های کمبود این ماده در بدن باشد.

از خواص منیزیوم برای درمان شل شدن عضلات، گرفتن عضلات، درد عضلات پشت، پوکی استخوان و آسم و خشک مزاجی و بیماری های دیابت است و یکی از مواد ضروری برای زنان باردار می باشد.

منگنز

یکی از راز های سلامت پوست و داشتن ناخن و مو و پوست زیبا وجود منگنز کافی در بدن می باشد و اگر زیبایی پوست و مو برای شما از اهمیت خاصی برخوردار است حتما منگز مورد نیاز بدن خود را از طریق تغذیه های طبیعی تامین کنید که پیشنهاد سایت مفیدان برای شما مصرف آلو و آلوچه در وعده های غذایی است.

فسفر

فسفر دومین ماده معدنی است که در بدن به مقدار زیاد یافت می شود و کمبود آن برای سلامتی مضر بوده و سیستم ایمنی و اعصاب را مخلّ می کند.

فسفر غنی موجود در گردو ، آلوچه و خشکبار میتواند نیاز بدن به این ماده ضروری را تامین کند.

خواص آلوچه مراغه
خواص آلوچه مراغه

مس

یکی از عوامل کمبود مس در بدن، کم خونی، داشتن ضربان قلب نامنظم، رنگ پریدگی، اختلالات تیروئیدی می باشد.

مس به صورت طبیعی در غذاهایی مانند گوشت و غلات و خشکبار و غذاهای دریایی به وفور یافت می شود.

روی

روی یک ماده معدنی کمیاب بوده که برای حفظ سیستم ایمن لازم می باشد و فقدان آن می تواند ما را نسبت به بیماری ها آسیب پذیر کند.
روی، کارکردهای زیادی در بدن دارد که مصرف کم این عنصر برای بهره مند شدن از فواید و خواص آن ضروری می باشد.

پتاسیم

توصیه پزشکان و متخصصان میزان مصرف روزانه پتاسیم برابر با 4,700 میلی گرم است که برای کنترل فشار خون مفید بوده و پتاسیم موجود در گوجه فرنگی خشک شده و کشمش و آلو خشک برای تامین بدن مفید می باشد.

ویتامین A

ویتامین آ برای داشتن پوست سالم بسیار مفید بوده و پیری را به تعویق می اندازد و برای تقویت بینایی و سیستم عصبی مفید است.

ویتامین آ جزو ویتامین های محلول در چربی بوده و یک انتی اکسیدان قوی محسوب می شود که التهابات بدن را کاهش می دهد.

از منابع این ویتامین لبنیات، تخم مرغ، هویج، سبزیجات، اسفناج، همچنین آلو بوده و وظیفه ی ویتامین A علاوه بر تقویت بینایی و حفظ پوست سالم، برای محافظت از غشای مخاطی دستگاه گوارشی،‌ تنفسی و ادراری در برابر عفونت‌ها می باشد.

ویتامین k

ویتامین کا جز ویتامین هایی است که مصرف آن کمتر مورد توجه قرار میگیرد و از فواید آن غافل شده ایم.

یکی از عوارض کم بودن ویتامین کا در بدن خون ریزی شدید در بین زنان بوده که ویتامین کا می تواند شدت خون ریزی در زمان عادت ماهیانه را کاهش داده و همچنین مقدار خارج شدن خون از بدن را کم کند.

یکی از منابع موجود در آلو ویتامین کا می باشد و برای تامین این مواد در بدن مفید می باشد.

ویتامین C

نیاز بدن به ویتامین ث برای کسی پوشیده نیست و همان طور که قبلا هم به آن اشاره کردیم، وجود این ویتامین در آلوها برای مصرف طبیعی برای ما می تواند بسیار مفید باشد و این یکی از مهمترین خواص آلوچه و آلو خشک باشد.

از خواص ویتامین ث برای محافظت بدن از بیماری های عروقی و قلبی، محافظت از بیماری های سلامت ارثی و سلامت بینایی بوده و برای پیشگیری از چین و چروک پوست بسیار مفید است.

خواص آلو خشک و آلوچه خشک ( ویدئو )

قیمت و نحوه خرید :

ما در فروشگاه اینترنتی مفیدان با عرضه ی انواع خشکبار از جمله گردو ، انواع آلو آلوچه و کشمش سبز بصورت مستقیم و بدون واسطه سعی کرده ایم این محصولات را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت در دسترس شما عزیزان قرار دهیم.

شما عزیزان میتوانید با وارد شدن به بخش مربوط به هر کدام از محصولات نسبت به خرید آن اقدام کنید و از خواص آلو و آلوچه خشک بهره مند شوید.

خواص آلو خشک و آلوچه خشک در چیست؟

برای رسیدن به پاسخ این سوال با ما باسید تا بدون مقدمه برویم سراغ چند ویژگی، فایده و خواص آلو . همان طور که قبلا گفتیم متاسفانه کمتر به این محصولات توجه می شود در صورتیکه خوشبختانه قیمت این محصول مقرون به صرفه و طرز تهیه و به دست آوردن آن راحت می باشد.

طرز تهیه و نحوه مصرف آلو و آلوچه خشک چگونه است؟

نحوه ی مصرف آلو و آلوچه متفاوت و بستگی به مزاج و سلیقه ی شخص شما دارد. آلو تازه جز میوه های تابستانی ست که در فصل گرما برداشت شده و خشک می شود و از جهاتی می توانیم این محصولات را به دو صورت، آلو تازه و آلو خشک طبقه بندی کنیم. خواص آلو و آلوچه ی تازه و خشک برابر هستند.

تفاوت خواص آلو خشک با آلو تازه در چیست؟

خواص آلو و آلوچه ی تازه و خشک برابر هستند. تنها تفاوت خشک شده و تازه ی این محصول در نحوه مصرف آن می باشد. خوشبختانه می توانیم بگوییم که این محصول در ایران به صورت ارگانیک برداشت میشود.

آلوچه و آلو خشک را از کجا بخرم؟

ما در فروشگاه اینترنتی مفیدان با عرضه ی انواع خشکبار از جمله گردو ، انواع آلو آلوچه و کشمش سبز بصورت مستقیم و بدون واسطه سعی کرده ایم این محصولات را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت در دسترس شما عزیزان قرار دهیم.
شما عزیزان میتوانید با وارد شدن به بخش مربوط به هر کدام از محصولات نسبت به خرید آن اقدام کنید و از خواص آلو طلایی و آلوچه خشک سیاه بهره مند شوید.

پاکلی
دیدگاه کاربران
3 دیدگاه
 • علی 15 دی 1399 / 10:08 ب.ظ
  2 0

  برای درمان کبد هم مفیده آیا؟

  • احسان مرتضی 15 دی 1399 / 10:09 ب.ظ
   1 0

   بله

 • زیبا 15 دی 1399 / 9:51 ب.ظ
  3 0

  ممنون از مطالب زیبا تون

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *