بهترین خشکبار ایران در کدام شهر تولید می‌شود؟

best-nuts

شناخت و انتخاب بهترین خشکبار ایران برای بسیاری از افراد مهم است زیرا خشکبار در کشور ایران یکی از پرطرفدارترین و خوشمزه‌ترین میان وعده‌ها در بین مردم است. خشکبار از تکه‌های خشک شده برخی میوه‌ها مثل : آلو ، زردآلو ، انگور ، توت و مغز دانه‌ها تهیه می‌شود.

تولید خشکبار در ایران قدمتی دیرینه دارد. از دیرباز مردم ایران در منازل خود اقدام به خشک کردن برخی از میوه ها و دانه ها به روش سنتی می کردند. البته در آن زمان بیشتر محصولات خشکبار را جهت استفاده خود خانواده تهیه می کردند، در صورتی که امروزه بیشتر محصولات خشکبار در ایران به خارج از کشور صادر می گردد. علاوه بر این کشور ایران توانسته است در تولید برخی از خشکبارها در جهان، رتبه های نخست را به خود اختصاص دهد.

بهترین خشکبار ایران در کدام شهر تولید میشود؟

وجود باغات فراوان در مراغه و روستاهای اطراف آن موجب رونق کشاورزی و باغداری در این مناطق شده است. به طوری که علاوه بر محصولات کشاورزی، خشکبار نیز دارای جایگاه مهمی است که به همین دلیل به شهر مراغه لقب باغ شهر ایران داده شده است.

انواع خشکبار های معروف و رایج در شهر مراغه عبارتند از انواع مختلف قیسی، آلوچه، کشمش، مغز بادام، گردو، فندق و… .

تمامی محصولات باغات و خشکبار مراغه با کیفیتی بسیار مرغوب  و بی نظیر  در کارخانه های بسته بندی شهر مراغه تنظیف و بسته بندی شده و سپس صادر می گردند. قابل ذکر است که  مراغه در  پرورش انگور، سیب و خشکبار  در دنیا شناخته شده است.

بهترین خشکبار ایران
بهترین خشکبار ایران

این میوه‌ها پس از خشک شدن و از دست دادن آب، میزان قند و برخی دیگر از خواص شان بیشتر می شود. استفاده از خشکبار بهترین جایگزین برای میان وعده‌های ناسالم است و دارای خواص بسیار زیادی هستند و باعث سلامتی می شوند. برخی پزشکان و متخصصان تغذیه، انواع خشکبارها را به رژیم غذایی برخی افراد اضافه می کنند.

خشکبار (خشکه‌بار یا میوه خشک) به میوه‌های خشک شده و برخی مغزدانه‌ها گفته می شود.

از جمله میوه‌های خشک : برگه آلو،برگه زردآلو، برگه آلبالو، برگه آلوچه، برگه آلوبخارا، برگه هلو، قیسی خشک، خرما، انگور خشک (فخری، کشمش، کشمش سبز تیزآبی، کشمش سبز،مویز) و انجیر خشک، و از مغز دانه ها : فندق، بادام، پسته، گردو خشک.

خشکبار جزو آجیل حساب نمی‌شود. در قدیم آن را میوه خشک می‌گفته‌اند.

بسیاری از متخصصان تغذیه توصیه می کنند به جای استفاده از تنقلات صنعتی که مواد نگهدارنده دارند و مضرات زیادی برای کودکان دارند، از خشکبار استفاده کنید و جایگزین تنقلات ناسالم کنید. امروزه تهیه آجیل و خشکبار درجه یک و مرغوب یکی از دغدغه‌های مردم شده است. در این مقاله قصد داریم شهرهایی که خشکبار مرغوب دارند، به شما معرفی کنیم.

بهترین خشکبار ایران : کشمش

کشمش از خشک کردن میوه انگور تهیه می‌شود و سرشار از مواد مغذی بسیاری برای انسان است. کشمش ها انواع مختلفی دارند که از روش های گوناگونی نیز به دست می آیند. انواع کشمش عبارتند از :

Black-raisins
Black-raisins

کشمش زرد ، کشمش تیفی ، کشمش سبزقلمی ، کشمش آفتابی و کشمش مویز.

از دیرباز ایرانیان در منازل خود کشمش را از طریق خشک کردن انگور، با استفاده از نور خورشید به دست می آورند. اما با پیشرفت علم و تکنولوژی به ویژه در حوزه تولید محصولات خشکبار در ایران، تولید کشمش نیز دستخوش تغییرات شده.

در حال حاضر برای تولید کشمش بیشتر به صورت صنعتی از دستگاه خشک کن استفاده می شود که به اشکال (ابعاد ، ظرفیت) مختلفی در بازار موجود است.

این دستگاه انگور را در سریع ترین زمان ممکن در حجم زیاد به کشمش تبدیل می کند که شهر مراغه معروف به باغ شهر ایران (پایتخت نجوم ایران) واقع در آذربایجان شرقی به دلیل داشتن باغات انگور فراوان به یکی از قطب‌های تولید انواع کشمش درجه یک و مرغوب در کشور تبدیل شده است و به همین دلیل این محصول نیز در رده ی بهترین خشکبار ایران قرار گرفته است.

قیسی

قِیسی نوعی از زردآلو است که بسیار شیرین و مطبوع است و در بیشتر نقاط ایران یافت می‌شود. همچنین در برخی مناطق، برگه زردآلوی خشک‌شده که در مواردی حاوی مغز زردآلو نیز می‌باشد را قیسی می‌نامند و به آن (برگه) نیز گفته می‌شود.

قیسی
قیسی

قیسی یکی از سوغاتی‌های شهر مراغه معروف به باغ شهر ایران که در آذربایجان شرقی می‌باشد. بخشی از قیسی تولیدی ایران به کشورهای همسایه صادر می‌شود. قیسی آفتابی که از مرغوبیت بالایی برخوردار است بیشتر در شهر مراغه و مناطق آذربایجان شرقی تولید می‌شود. مربای قیسی آفتابی از دسرهای مشهور شهر مراغه است. برای تهیه قیسی پس از آماده‌کردن برگه‌ها، از خشک‌کن، فر و یا قرار دادن در زیر نور آفتاب استفاده می‌شود.

قیسی حاوی مواد مغذی همچون سایر میوه‌های خشک، نظیر فیبر، ویتامین‌های A و C و پتاسیم و آهن است.

هلو

هلو یا شفتالو میوه آبدار درخت هلو و دارای هستهٔ سخت، گوشت زرد، یا نسبتاً سفید و پوستی مخملی است.

هلو خشک
هلو خشک

بخاطر چسبیدن گوشت به هسته‌اش، این میوه به دو دسته هسته‌چسب و هسته‌جدا تقسیم می‌شود. نوعی دیگر از خانواده هلو است، که در ایران شفتالو به میوه دیگری غیر از هلو گفته می‌شود که از هلو شیرین تر است، به بزرگی هلو نیست، هسته اش همیشه چسبیده‌است و پوست آن از هلو کرک کمتری دارد، رنگش کمی متفاوت تر از هلو است، و برگه آن مرغوب تر از هلو می‌باشد.

بهترین خشکبار ایران : زردآلو

یک گونه از خانواده گلسرخیان است. این درخت کوچک که میوه آن خوراکی است که از دوران پیش تاریخی کشت می‌شده است، و امروزه بیش از سه‌هزارو 500 تن در سال جاری در شهر مراغه (آذربایجان شرقی) تولید شده، شهر مراغه یکی از برترین تولید کننده برگه‌های زردآلوی مرغوب است.

زرد-آلو
زرد-آلو

زرد آلو منبع عالی بتاکاروتن است که در بدن به ویتامین A تبدیل می‌شود و به سلامتی چشم‌ها، پوست، مو، دهان و … کمک می‌کند؛ و به بدن برای مبارزه با عفونت‌ها یاری می‌رساند. این میوه به صورت تازه، کمپوت و خشک شده مصرف می‌شود، که خشک شده آن را برگه زردآلو می‌گویند که مانند سایر میوه‌های خشک حاوی مواد مغذی بسیاری است که از جمله آنها میتوان به ویتامین A موجود اشاره کرد.

گردو خشک

گردوی خشک ممتاز در استان آذربایجان شرقی شهر مراغه تهیه و تولید می‌شود، شهرستان مراغه قطب تولید گردو بعد از تویسرکان محسوب می شود. البته از نظر کیفیت و طعم گردوی مراغه بهتر از گردوی تویسرکان میباشد و به همین دلیل این محصول را جزو بهترین خشکبار ایران مینامند.

بهترین خشکبار ایران - مغز گردو خشک
مغز گردو خشک

گردوی خشک نوعی مغز دانه است که به صورت خام (طبخ نشده) مصرف می‌گردد. این مغز می‌تواند به تنهایی یا آجیل با ترکیب سایر مغزها نظیر بادام، پسته، فندق و… مصرف شود. مغز گردو از خشکبار است.

مغز گردو را همچنین برای مصرف طبخ می‌کنند.

در مناطق مختف کشور انواع غذاها با طبخ گردو حاصل می‌شود. در برخی از غذاها این ماده به صورت تزئین یا مواد افزودنی است و در برخی از غذاها به عنوان ماده اصلی آن غذا یا خورشت بکار می‌رود. یکی از غذاهایی که مغز گردو به عنوان ماده لازمه و اصلی آن است، خورشت فسنجان می‌باشد. به دلیل سردی بودن آن است که موارد زیادی گردو خشک برای مصرف دارد.

قیمت مغز گردو در سال 1400 دستخوش تغییراتی بوده است. بصورتیکه گاها تا 10% افزایش قیمت را برای این محصول پیشبینی میکنند. در صورتیکه جزو افرادی هستید که از این محصول در صبحانه یا طبخ غذا استفاده میکنید شاید برایتان مهم باشد که یک فروشنده با سابقه ی این محصول را بشناسید.

اگر قصد خرید مغز گردو یا گردو با پوست را دارید میتوانید از طریق لینک زیر وارد بخش مربوط به این محصول شوید.

آلوچه

میوه ایست از خانواده آلوها که بومی آسیا و اروپا می‌باشد.

درخت آلوچه از نخستین درخت‌هایی است که در فصل بهار در اروپا و خاورمیانه شکوفه می‌دهد. آغاز شکوفایی این درخت در ایران تقریباً اوائل اسفند ماه است. شکوفه‌های این درخت سفیدرنگ و پنج پر هستند. میوهٔ درخت آلوچه در ایران در اواخر خرداد ماه کاملاً رسیده می‌شود و رنگ میوه رسیده آلو قرمز یا زرد است و خوراکی می‌باشد.

آلوچه-سیاه
آلوچه-سیاه

آلوچه خشک میوه‌ای بسیار سالم و حای مواد مغذی بسیاری از جمله : فیبر، پتاسیم، آهن، ویتامین A،C و آنتی اکسیدان است که برای سلامتی و عملکرد بهتر سیستم ایمنی بدن بسیار مفید است.

باغداران در شهر مراغه که دارای باغات فراوان آلوچه‌های طبیعی است، بهترین آلوچه‌های دست چین شده را به صورت طبیعی در مقابل نورمستقیم خورشید خشک می‌کنند و در طول انجام این کار تمام مراحل بهداشتی را رعایت کرده و هیچگونه مواد نگهدارنده و افزودنی را به آلوچه‌ها اضافه نمی‌کنند تا آلوچه‌های خشک کاملا طبیعی تولید شود بخاطر همین آلوچه‌های خشک مراغه جزو بهترین‌ خشکبار ها به شمار می‌رود.

بهترین خشکبار ایران : آلو

آلو، یک میوه تک‌هسته‌ای که از لحاظ رنگ، شکل و اندازه دارای گونه‌های متفاوتی است. آلو ارزش تغذیه‌ای فراوانی دارد و به همین دلیل جزو بهترین خشکبار طبقه بندی میشسود. این میوه را هم به صورت خام می‌توان خورد و هم درون انواع خوراک از آن استفاده کرد.

بهترین خشکبار ایران - آلو طلایی
بهترین خشکبار ایران – آلو طلایی

آلوها سرشار از ویتامین‌های A،C,K است و برای مادران باردار بسیار مفید است. آلو نیز مواد معدنی فراوانی مانند : مس، منیزیم، منگنز، فسفر و پتاسیم است. این ماده غذایی همچنین دارای روی و آهن و مقدار کمی کلسیم است.

آلو‌ها بصورت دست شده را در مقابل نور خورشید خشک می‌کنند و اینکا نیز با رعایت تمام مراحل بهداشتی انجام می‌شود و هیچگونه مواد افزودنی و نگهدارنده‌ای استفاده نمی‌شود تا آلوها کاملا بصورت طبیعی تهیه شوند، شهر مراغه یکی از تولید کنندگان آلوهای خشک طبیعی به شمار می‌آید.

امروزه مصرف خشکبار به دلیل داشتن خواص بسیار زیاد یک الزام برای خانواده هاست و در این میان شناخت بهترین خشکبار ایران برای بسیاری از افراد به یک امر مهم تبدیل شده است. امیدواریم این مقاله به انتخاب و خرید محصولات درجه یک و با کیفیت کمکتان کرده باشد. اگر سوالی در این زمینه دارید در ثسمت نظرات مطرح کنید.

میزان کالری میوه های خشک با میوه های تازه متفاوت است و جالب است بدانید این میزان در میوه خشک بیشتر از میوه های تازه است. اکنون که متوجه شدید که میوه خشک چقدر کالری دارد بهتر است میزان مصرف خود را تنظیم کنید تا دچار اضافه وزن نشوید.

قیمت امسال خشکبار

با عبور از سال 1400، بازار اوضاع آرامی را سپری نمیکند. قیمت مغز گردو در سال 1401 افزایش بیش از 20% را تجربه کرده است.

سایر اقلام نیز به همین اندازه رشد داشته اند و این افزایش قیمت به حدی بود که صدای اعتراض بسیاری از اصناف را در آورده است.

هم اکنون فروشگاه اینترنتی مفیدان با رساندن بهترین محصول موجود در بازار به دست مصرف کننده، نقش تعیین کننده ای در بازار ایفا میکند.

اگر قصد خرید انواع خشکبار را دارید میتوانید از کادر های سبز رنگ موجود در متن بالا وارد بخش فروش شده و خریدتان را انجام دهید.

مسعود خرّمی
دیدگاه کاربران
1 دیدگاه
  • میثم 16 خرداد 1401 / 10:30 ق.ظ
    0 0

    من چندین بار از طریق سایت شما از مراغه خشکبار تهیه کردم، عالیه.
    مخصوصا گردو و آلوچه خشک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *