خواص عرق رازیانه | رازیانه برای چی خوبه | فواید و نحوه مصرف

خواص-عرق-رازیانه

دانه این گیاه در ابتدا در غذاهای ایتالیایی استفاده میشده است ولی کم کم با شناخت این گیاه دارویی استفاده از آن در سطح جهان روز به روز بیشتر شد. در این مقاله قصد داریم در مورد فواید و خواص عرق رازیانه و اینکه رازیانه برای چی خوبه توضیحاتی برایتان داشته باشیم.

رازیانه در پخت و پز یک عنصر همه کاره است زیرا می توان از آن به عنوان گیاه ، ادویه یا سبزی استفاده کرد.
به عنوان یکی از قدیمی ترین گیاهان دارویی ، رازیانه کاربردهای سنتی زیادی در پخت غذا و مصرف دارویی دارد.

خواص عرق رازیانه و فواید کلی این گیاه : این محصول به هضم غذا کمک می کند ، سیستم تنفسی را بهبود میبخشد و به کاهش علایم مربوط به قاعدگی کمک می کند.
این گیاه حتی در خارج از آشپزخانه نیز کاربردهای فراوانی دارد. در قرون وسطا ، مردم معتقد بودند كه رازیانه می تواند ارواح شیطانی را از بین ببرد ، بنابراین آن را بر روی درهای خانه هایشان آویزان می كردند.

رازیانه را میتوان از خانواده ی هویج ، جعفری ، کرفس و شوید دانست. از ریشه ی بزرگ و سفید این گیاه ، 4 یا 5 ساقه بلند جدا میشود و میتواند تا 2 متر از سطح زمین ارتفاع داشته باشد.

رازینه-برای-چی-خوبه
رازینه-برای-چی-خوبه

بسیاری از برگهای ساده ی گیاه رازیانه به طول 2-15 سانتی متر بر روی ساقه ها رشد می کنند و به گیاه جلوه بسیار زیبایی می بخشند.

در نگاه اول ممکن است ساقه های برگ سبز آن را برای تاج های هویج اشتباه بگیرید! اما ، بر خلاف تاج های هویج ، دسته هایی از گلهای کوچک زرد ممکن است روی گیاه وجود داشته باشند باشند.

در ادامه به بررسی ارزش غذایی ، خواص ، موارد احتیاط و این مطلب که رازیانه برای چی خوبه می پردازیم.

دو نوع رازیانه وجود دارد:

1- ساقه های بلند و معطر دارد ، برگها و دانه های این گیاه معمولاً به عنوان سبزی یا ادویه استفاده می شوند، عرق رازیانه از این نوع گیاه گرفته میشود و خواص بسیاری دارد.
2- ساقه های کوتاه تر دارد ، معمولاً به خاطر ریشه هایش پرورش داده می شود و فقط به عنوان سبزی کاربرد دارد. مانند سایر سبزیجات ریشه ای ( مانند هویج ) ، می توان آن را به صورت خام یا پخته شده مصرف کرد.

طعم هر دو نوع از گیاهان شیرین است. به همین دلیل اغلب به اشتباه در سوپر مارکت ها به عنوان اَنیسون به فروش می رسد.
انیسون ( نام علمی: Pimpinella anisum ) گیاهی با دانه‌های بسیار معطر است و بسیار شبیه به رازیانه . که این گیاه در ایران کهن مورد استفاده های پزشکی قرار میگرفته است.

تنها بخش گیاه انیسون که در غذاها استفاده می شود دانه ها است در حالی که تمام قسمت های گیاه رازیانه خوراکی هستند.

ارزش غذایی رازیانه :

مواد مغذیمقدار در هر 100 گرم رازیانهدرصدِ ارزش روزانه
انرژی31 کالری
فیبر3.1 گرم12%
کلسیم49 میلی گرم5%
آهن0.7 میلی گرم4%
پتاسیم414 میلی گرم12%
منگنز0.2 میلی گرم10%
ویتامین C12 میلی گرم20%
اسید فولیک27 میکروگرم7%
607 میکروگرم

پیاز رازیانه یا همان ریشه خواص بسیار زیادی دارد و منبع خوبی از فیبر ، پتاسیم ، منگنز و ویتامین C است. این ماده همچنین حاوی کلسیم ، آهن ، فولات و آنتی اکسیدان است.

از دانه ها در مقادیر کمی (حداکثر 1 تا 2 قاشق غذاخوری در روز) در چای یا به عنوان ادویه ای در غذاها استفاده کنید. دانه ها همچنین حاوی پتاسیم ، ویتامین C ، منگنز ، آهن ، کلسیم و فولات هستند.

همچنین ، 1 قاشق چایخوری دانه دارای 33.8 میلی گرم چربی امگا 6 اشباع نشده و آنتی اکسیدان است.

خواص-عرق-و-دانه-رازیانه
خواص-عرق-و-دانه-رازیانه

در این بخش چند مورد از خواص و کاربردهای دانه و عرق رازیانه را برایتان توضیح خواهیم داد.

خرید عرق رازیانه خالص از فروشگاه اینترنتی مفیدان

1- ممکن است گرفتگی در قاعدگی را کاهش دهد.

افزایش انقباضات رحمی باعث ایجاد گرفتگی در چرخه قاعدگی یک خانم می شود. انقباضات توسط هورمون اکسی توسین و پروستاگلاندین تحریک می شوند.

نتایج مطالعات انجام شده حاکی از آن است که روغن موجود در این گیاه ممکن است اکسی توسین و پروستاگلاندین را مهار کند و انقباضات و درد رحم را کاهش دهد. آزمایشات متعدد بر روی انسان این یافته ها را تایید می کند.

یک مطالعه روی 50 زن نشان داد که مصرف 30 میلی گرم عصاره و عرق رازیانه به تعداد چهار بار در روز درد قاعدگی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

52% از زنانی که در طول قاعدگی عصاره این گیاه را مصرف می کردند ، گزارش دادند که نتیجه ی این درمان بسیار عالی بوده است.

برای بهتر متوجه شدن خواص دانه و عرق رازیانه برای خانم ها توصیه میکنیم ویدئو ی زیر را تماشا کنید.

مفنامیک اسید دارویی است که معمولاً برای درمان درد قاعدگی استفاده می شود. مطالعه بر روی 60 زن ، نشان داد که روغن رازیانه به همان اندازه در کاهش درد قاعدگی تاثیر دارد که 250 میلی گرم مفنامیک موثر است.

مطالعه دیگری نشان داد که زنان پس از گذشت 3 ماه از مصرف منظم دانه و عرق رازیانه ، از حالت تهوع ، ضعف و همچنین درد رهایی یافتند.

تحقیقات نشان می دهد که مصرف این گیاه یک روش ایمن و طبیعی برای کاهش درد قاعدگی است.

2- خواص دانه و عرق رازیانه ؛ رازیانه به شما در رسیدن به تناسب اندام کمک می کند :

فیبر و آب موجود در این گیاه ، مانند سایر سبزیجات ، با پر کردن معده و بدون تأمین کالری ، باعث به وجود آمدن احساس سیری می شود.

برخی محققان معتقدند که آنتول ، ترکیبی که در روغنهای دانه رازیانه یافت می شود ، همچنین می تواند در کنترل اشتها نقش مهمی داشته باشد.

آنتول ساختار مشابهی با آمفتامین دارد ، هورمونی در بدن که به کنترل اشتها کمک می کند.

یک مطالعه در سال 2015 تأثیر دانه این گیاه بر مصرف مواد غذایی و اشتها را بررسی کرد. قبل از خوردن وعده ناهار ، به 9 زن چای دم شده با به تخم رازیانه داده شد. یک هفته بعد ، آنها قبل از همان وعده ، افراد بدون نوشیدن چای رازیانه غذا خوردند.

محققان دریافتند که اگرچه میزان مصرف مواد غذایی بین 2 روز متفاوت نیست ، اما زنان از احساس سیر بودن در روز نوشیدن چای رازیانه گزارش دادند.

از خواص دانه و عرق این گیاه به عنوان ” چربی سوز ” یا “افزایش دهنده سوخت و ساز بدن ” بیش از بقیه ی فواید آن گفته شده است. اگرچه رازیانه یک گیاه و سبزی مغذی و کم چرب است ، اما هیچ تحقیقی در مورد این که رازیانه به تنهایی باعث تسریع در کاهش چربی انباشته ی بدن می شود ، وجود ندارد.

خواص-لاغری-عرق-رازیانه
خواص-لاغری-عرق-رازیانه

دانه و عرق این گیاه را می توان در یک رژیم غذایی سالم که به کنترل وزن و رسیدن به تناسب اندام کمک می کند گنجانید، اما این گیاه به تنهایی درمانی برای چاقی نیست.

3-گردش جریان خون در بدن را بهبود می بخشد

نیتراتها مواد شیمیایی هستند که در بدن به اکسید نیتریک تبدیل می شوند. اکسید نیتریک یک گشادکننده عروق است ، به این معنی که رگهای خونی را شل کرده و جریان خون را تقویت می کند. این امر همچنین می تواند به بهبود عملکرد بدنی در ورزش های استقامتی نیز کمک کند.

دانه‌های این گیاه حاوی نیترات است. برخی محققان باور دارند که نیترات موجود در رازیانه می تواند به تقویت عملکرد عروق و بهبود عملکرد بدنی کمک کند.

خرید عرقیات گیاهی خالص شفانوش از فروشگاه اینترنتی مفیدان

4- به رفع یبوست کمک می کند

یکی از اصلی ترین خواص دانه و عرق رازیانه کمک به رفع یبوست است. به طور سنتی این گیاه به عنوان ملیّن در فرهنگ های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. یبوست با کاهش دفع آب در روده بزرگ به وجود می آید و باعث ایجاد مدفوع سخت می شود.

دانشمندان دریافتند که مخاط سلولهای دفع کننده مایعات در روده بزرگ بیماران مبتلا به یبوست شدیداً کاهش می یابد.

یک مطالعه نشان داد که رازیانه لایه مخاطی را در روده های افراد مبتلا به یبوست ترمیم می کند. علائم یبوست نیز در این افراد به طرز چشمگیری بهبود یافته است.

بعد از 2 روز از شروع مصرف این عرق ، عملکرد روده بیماران بهتر شده و تعداد دفع مدفوع بیشتری در طی روز داشته اند.

رازیانه
رازیانه

سایر خواص دانه و عرق رازیانه :

  • این گیاه و دانه رازیانه مواد مغذی مهمی از جمله ویتامین C ، کلسیم ، منیزیم ، پتاسیم و منگنز را برای بدن تأمین می کنند.
  • تمام قسمت های گیاه رازیانه سرشار از آنتی اکسیدان های قدرتمندی مانند اسید کلروژنیک ، لیمونن و کوئرستین است ، که همه اینها می توانند برای سلامتی مفید باشند.
  • تخم رازیانه ممکن است اشتها را کاهش دهد.
  • رازیانه و دانه‌های آن حاوی فیبر ، پتاسیم ، منیزیم و کلسیم هستند – همه اینها برای سلامتی قلب ضروری هستند.
  • آزمایشات نشان داده اند که این گیاه می تواند دارای خاصیت ضد سرطان باشد.
  • برخی مطالعات حاکی از آن است که این گیاه می تواند ترشح شیر در مادران شیرده و افزایش وزن در نوزادان شیرخوار را افزایش دهد.
  • دارای خواص ضد باکتریایی است و ممکن است به سلامت روان ، تسکین علائم یائسگی و کاهش التهاب کمک کند. البته مصرف رازیانه به مقدار اندک نمیتواند همچین خاصیتی داشته باشد.

اگرچه مصرف این گیاه و دانه های آن در مقدار معین بی خطر است ، اما مصرف دوزهای بالاتر به شکل مکمل ممکن است با داروهای خاصی واکنش نشان داده و برای زنان باردار عوارض داشته باشد.

خواص عرق رازیانه ؛ موارد احتیاط :

آن میزان از دانه رازیانه که به عنوان ادویه در مواد غذایی استفاده می شود معمولاً به اندازه ای نیست که عوارضی داشته باشد. با این حال ، ممکن است استفاده بیش از حد از این محصول به شکل عرق یا قرص عوارض جانبی مضری داشته باشد. لطفاً در هنگام استفاده از این گیاه به نکات زیر توجه داشته باشید:

حساسیت پوستی: این گیاه ممکن است باعث افزایش حساسیت پوست و خطر آفتاب سوختگی شود. سعی کنید در طول مدت استفاده از رازیانه از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید.

برای محافظت از پوست خود در برابر آفتاب از کرم های ضد آفتاب ، کلاه ، چتر یا لباس های اضافی استفاده کنید. شایع ترین عوارض جانبی استفاده از این گیاه واکنش های غیر طبیعی پوست از جمله خارش است.

قرص های ضد بارداری: این گیاه حاوی فیتواستروژن ها است و ممکن است اثر بخشی برخی از قرص های ضد بارداری را کاهش دهد. قبل از مصرف مقادیر زیاد رازیانه ، با یک پزشک مشورت کنید.

آلرژی: اگر آلرژی دارید ، رازیانه مصرف نکنید. افرادی که به گیاهانی مانند کرفس ، هویج ، جعفری و شوید حساسیت دارند می توانند نسبت به گیاه رازیانه نیز حساسیت نشان دهند.

علائم داشتن آلرژی به این گیاه شامل مشکل در تنفس ، کهیر و تورم است.

شیر مادر: دو مورد از مسمومیت در نوزادان شیرخوار گزارش شده است. مادرانی که روزانه 2 لیتر عرق این گیاه را مصرف میکردند ضعف و درد در نوزادان خود را گزارش کرده اند. هنگامی که مادران خوردن عرق رازیانه را متوقف کردند ، این علائم فروکش کرد. مصرف مقادیر پایین و متوسط آن به هیچ وجه با این خطرات همراه نیست.

این گیاه همچنین در برخی از نوزادان باعث ایجاد واکنشهای آلرژیک شده است. مادران شیرده که دارای حساسیت به سایر گیاهان مانند هویج یا کرفس هستند، باید از مصرف خودسرانه آن خودداری کنند.

تداخلات دارویی : رازیانه با داروهای تشنجی تداخل دارد و ممکن است اثر آنها را کاهش داده و خطر بروز تشنج را افزایش می دهد.

در صورت مصرف داروهای ضد تشنج، همیشه قبل از مصرف مکمل ها با پزشک خود مشورت کنید.

نحوه مصرف دانه و عرق رازیانه :

نحوه مصرف عرقیات گیاهی با هم متفاوت است ومیزان و طرز مصرف هر کدام از آنها باید با هدفی که داریم متناسب باشد.

اگر میخواهید از این محصول به عنوان یک دمنوش استفاده کنید 1 قاشق چایخوری از دانه ها را کوبیده و در یک لیوان آب جوش بریزد و آن را به مدت 10 دقیقه دم کنید. دم کرده ی آن برای درمان کیست تخمدان و افزایش ترشح شیر مادران مفید است.

یک روش دیگر برای مصرف رازیانه استفاده از آن بصورت دم کرده است. به این صورت که 30 گرم برگ رازیانه را در یک لیتر آب جوش بریزید و به مدت 10 دقیقه دم کنید. این دم کرده مقوی اعصاب است و هضم غذا را آسان می‌کند.

همچنین از این دانه ها میتوانید به عنوان ادویه در غذاهایتان استفاده کنید و علاوه بر خواص از طعم و عطر بی نظیر آن بهره مند شوید.

بعد از آگاه شدن از این مطلب که رازیانه برای چی خوبه و برای بهره بردن از خواص عرق رازیانه بعد از هر وعده غذایی یک لیوان از آن میل کنید.

مسعود خرّمی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *