آرد چاودار

آرد-چاودار-روگن

آرد چاودار یا روگن از دانه ای بدست می آید که در ظاهر شبیه گندم ولی کمی تیره تر از آن است. این دانه در گذشته برای پخت نان کاربردهای بیشتری داشته است ولی امروزه با پیشرفته شدن تجهیزات کشت و برداشت گندم اغلب کشاورزان به کشت دانه ی گندم روی آورده اند. در این مطلب در مورد خواص و اینکه ارد چاودار چیست و چگونه و از کجا باید این محصول را بخریم چند خط برایتان خواهیم نوشت.

نان گندم بهتر است یا نان با آرد چاودار ؟

نکات مهمی وجود دارد که باید در مورد کاربرد آرد بدانید، چون با استفاده ی اشتباه از آرد ها، به نتایج مورد نظر دست پیدا نخواهید کرد.

اگرچه نان گندم کامل به طور کلی حاوی پروتئین بیشتری است ، اما در مقابل، نان با ارد چاودار فیبر بیشتری را در خود جای داده است.
گندم در مقایسه با چاودار قند بیشتری در بدن ایجاد می کند ، بنابراین در صورتی که تنها از نان سفید گندم تغذیه کنید چربی انباشته بدنتان افزایش پیدا خواهد کرد.
چاودار حاوی فیبرهای محلول بیشتری نسبت به گندم است ، این مقدار گاهی به اندازه سه برابر بیشتر از نانهای گندم سفید میرسد.
سبوس چاودار در مقایسه با گندم و سایر دانه ها، بالاترین غلظت لیگنان را دارد.
نان چاودار حاوی 20 درصد کالری کمتر نسبت به نان گندم سفید است. ()

توصیه هایی در مورد آرد چاودار :

آرد چاودار یک ارد همه کاره همراه با ویتامین ها و مواد مغذی فراوان است و اغلب می توان از آن به عنوان یک جایگزین برای آردهای دیگر در هنگام پخت و پز استفاده کرد.
آرد چاودار ضمن تأمین سلامتی بدن ، طعمی دلچسب و غنی به محصولات پخته شده شما اضافه می کند.
این محصول شگفت انگیز می تواند به جلوگیری و مبارزه با طیف گسترده ای از بیماری ها، از جمله : فشار خون بالا و چاقی ، دیابت و سرطان کمک کند.

میزان گلوتن این دانه نسبت به گندم کمتر است.

این بخشی که در آن هنوز دارید در مورد خواص و پیشینه ی مصرفی آرد چاودار گردآوری شده است. اگر قصد خرید این محصول را دارید با کلیک بر روی عکس زیر وارد فروشگاه شوید و بعد از کسب اطلاعات لازم برای خرید اقدام کنید.

برخی کشورها، مخصوصا کشورهای اسکاندیناوی اصلی ترین غله  برای پخت نان و استفاده به عنوان مکمل غذایی برای کاهش وزن، مصرف چاودار است. آرد این دانه، عطر، طعم و بافت بسیار خاصی را به نان می بخشد ، بسیاری از افرادی که از این نان استفاده کرده اند آن را دوست دارند.(1)

این مطلب را هم بخوانید :
8 مورد از خواص آرد چاودار ( روگن )

چاودار از خانواده غلات است ، مانند گندم و جو ، این ماده در قرون وسطی بیشترین محبوبیت را داشت ، هرچند که همیشه ذهنیت انسانها این بود که نان تهیه شده با این آرد، غذای افراد طبقه متوسط و پایین تر جامعه است ، در حالی که نان سفید در سفره ی کسانی بود که از رتبه اجتماعی بالایی برخوردار بودند.

امروزه این ذهنیت کاملا عوض شده است، اکثر افراد با خواص این محصول آشنا هستند و در مقابل از مضرات آرد سفید گندم نیز اطلاع دارند. همین امر باعث شده است تا مصرف این نوع آرد روز به روز طرفدارن بیشتری پیدا کند.

اگرچه در کشورمان محصولات تهیه شده با آرد گندم بر روی قفسه ی سوپر مارکت ها حاکم هستند ، اما محصولات و غذاهای ساخته شده از چاودار ، نه تنها به خاطر طعم غنی و دلچسب آنها ، بلکه به دلیل فواید بیشماری که برای سلامتی ما دارند مورد توجه قرار میگیرند. بر خلاف اکثر دانه ها ، این دانه در بیشتر ماه های سال در انبارها ناموجود است و بسیار سخت یافت میشود. (2)

به دلیل گران بودن قیمت آرد چاودار ، اصلی ترین دغدغه ی افرادی که خریدار این محصول هستند کیفیت و میزان خلوص آن است.

آرد-چاودار
آرد-چاودار

همانطور که میدانید کیفیت آرد به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله ی این عوامل کیفیت دانه ای که تبدیل به آرد میشود و همچنین نوع آسیاب میباشد.

اگر دانه ای که به مخزن آسیاب ارسال میشود از کیفیت لازم برخوردار نباشد مطمئناً آردی که بدست خواهد آمد مناسب مصارف خوراکی نخواهد بود.

شکل ظاهری :

این دانه شبیه گندم اما باریک تر است و از نظر رنگ، از قهوه ای مایل به زرد تا سبز مایل به خاکستری متفاوت است. به شکل دانه ی کامل یا شکسته و یا به عنوان آرد یافت میشود. از آنجا که جدا کردن جوانه و سبوس از آندوسپرم آن دشوار است ،بر خلاف آرد گندم مقدار زیادی مواد مغذی را در خود حفظ می کند.

دانه چاودار
دانه چاودار

از چاودار ، آرد با درجه های مختلف استخراج می شود. میزان استخراج، به معنی مقدار آرد استخراج شده در هر 100 کیلو غلات خالص است. هرچه میزان استخراج بالاتر باشد ، آرد تیره تر و همچنین مغذی تر است ، زیرا باعث حفظ فیبر ، ویتامین ها و نمک های معدنی می شود.

ما می توانیم آرد چاودار را بصورت آرد سفید در بیاوریم ( اگرچه رنگ آن به اندازه آرد گندم سفید نمیشود ) ، برای جدا کردن فیبر و جنین چاودار ، که باعث حفظ آندوسپرم خارجی می شود، دوبار آن را الک کرده وصاف می کنیم. این همان آردی است که با آن نان سنتی آلمانی تهیه می شود و به نان روگن معروف است. (3)

این مطلب را هم بخوانید :
8 مورد از خواص آرد چاودار ( روگن )

در زمان تهیه نان چاودار بهتر است که این کار را با مخلوط کردن آرد چاودار با آرد گندم غنی از گلوتن انجام دهید ، زیرا چاودار از گلوتن کمتری نسبت به گندم برخوردار است.

هر مخلوطی از آرد چاودار و گندم منجر به بدست آمدن نان چاودار نمی شود، در آیین نامه فنی- بهداشتی اسپانیا آمده است که وقتی حداقل نسبت 51٪ باشد ، این نان به عنوان نان غلات در نظر گرفته می شود. نان چاودار باید حاوی حداقل 51٪ آرد چاودار باشد، بقیه این ترکیب می تواند آرد گندم باشد.

مانند نان های آلمانی و اسکاندیناوی ، می توان نان هایی را با استفاده ی 100٪ از آرد چاودار تهیه کرد ، اما نتیجه ی آن یک نان بسیار قوی و متراکم با سختی زیاد خواهد بود.

فعالیت آنزیمی این ارد ، بیشتر از آرد گندم است. و این آنزیمها نشاسته و گلیکوژن را به قندهای ساده تبدیل می کنند.

در حال حاضر در کشورمان نان چاودار با درصدهای مختلف و متنوع تولید میشود و این شرکتها و تولیدی ها نتایج خوبی هم داشته اند، اما هنوز تحقیقات زیادی باید انجام شود. البته امیدواریم که شما هم تجربیاتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

اگر می خواهید در خانه تان نان چاودار بپزید، می توانید این آرد را از فروشگاه اینترنتی مفیدان تهیه کنید ، ما این محصول را با بهترین کیفیت برایتان آماده کرده ایم و همیشه از اصول و ضوابط بهداشتی استفاده می کنیم ، که به این نان عطر و طعم خاصی می بخشد. توصیه ای که برای خرید این نوع آرد برای شما داریم این است که سعی کنید آن را از محلی تهیه کنید که از نظر جغرافیایی در محدوده ای باشد که کشت غلات در آن منطقه نیازی به سمومی مانند آفت کش و علف کش نداشته و ارگانیک تهیه شده باشد.

آرد چاودار
آرد چاودار

ممکن است سوال کنید که آیا نان با آرد چاودار یک نان سالم و قابل تایید است؟!!

بله، در واقع چاودار یکی از بهترین و پر مصرف ترین بذرها در جهان است، از بارزترین خواص آن میتوان به کنترل دیابت، پیشگیری از بیماریهای قلبی و عروقی، کاهش وزن و لاغری و ضد سرطان بودن آن اشاره کرد.

مقدار گلوتن موجود در این دانه بسیار کم است و از این رو میتواند جایگزین آرد گندم در پختن نان باشد که این امر از قطر چربی های شکم میکاهد.

چاودار یک دانه غنی و جالب است که برای قرنها مصرف شده است. اگرچه ممکن است برای شما گندم و غلات دیگر براحتی در دسترس باشند ولی هرگز فرصت استفاده از چاودار را از دست ندهید.

این مطلب را هم بخوانید :
8 مورد از خواص آرد چاودار ( روگن )

چاودار یکی از مهمترین محصولات از خانواده غلات است، این نوع بذر میتواند در سراسر جهان رشد کند و یکی از پنج غلات پر مصرف جهان میباشد.

این دانه به لحاظ کشاورزی به گندم و جو شبیه است و در بسیاری موارد کاربرد مشابه دارد.

دانه یا آرد این دانه ی ارزشمند بدلیل دارا بودن مقادیر فراوانی از مواد مغذی، مواد معدنی، ویتامینها و ترکیبات ارگانیک مورد توجه کارشناسان تغذیه قرار گرفته است و قرار دادن آن در رژیم غذایی بشدت توطیه میشود.

Rye flour
فروش آرد چاودار

آرد چاودار خالص و اصل چیست و آنرا از کجا بخرم ؟

در نقاط بسیار کمی از کشورمان میتوان چاودار با کیفیت و اعلا برداشت کرد.
یکی از این مناطق دامنه های سهند در آذربایجان شرقی میباشد.
فروشگاه اینترنتی مفیدان این محصول را برای خرید در دسترس شما عزیزان قرار داده است.

خرید آرد چاودار

آرد روگن چیست ؟

در زبان آلمانی به این محصول آرد روگن گفته میشود.
بر همین اساس تعدادی از مصرف کنندگان این محصول در کشورمان این محصول را با همین نام میشناسند.
برای خرید آرد روگن درجه یک از طریق فروشگاه اینترنتی مفیدان اقدام کنید.

چگونه ارد چاودار درجه یک بخرم ؟

برای خرید محصولاتی که بصورت آرد و پودر به فروش میرسند باید نهایت دقت را داشته باشید چون احتمال ترکیب چیزی غیر از آنکه شما میدانید با محصولی که بدستتان میرسد وجود دارد.
بهترین راه ، خرید اینگونه محصولات از فروشگاههای معتبر و قابل اطمینان است.
فروشگاه اینترنتی مفیدان دارای 3 سال تجربه در زمینه ی فروش این محصول میباشد و با شرکتهای معتبری در این زمینه همکاری مینماید.
شما عزیزان میتوانید با خیال راحت و اطمینان کامل از ما خرید کنید.

خرید آرد چاودار

آرد چاودار کامل چیست ؟

به این دلیل به این محصول آرد چاودار کامل گفته میشود که در مرحله ی آسیاب کردن دانه ، تمامی بخشهای آن درون ارد بدست آمده باقی میماند و به جز درصد اندکی از سبوس های ضائد و غیر قابل مصرف هیچ یک از قسمتهای مفید و دارای خاصیت این دانه ی ارزشمند در ارد این محصول جدا نمیشود.

مسعود خرّمی
دیدگاه کاربران 2 دیدگاه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *