محصولات و غذا های ارگانیک به گران بودنشان می ارزند ؟

محصولات غذا های ارگانیک

دلیل گران بودن محصولات و غذا های ارگانیک چیست؟

محصولات ، خوراکیها و غذا های ارگانیک در بیشتر موارد گرانترند ، به چند دلیل :

  • هزینه های قابل توجهی برای کشاورزانی که می خواهند محصولاتشان را با برچسب “ ارگانیک ” ارائه کنند وارد میشود و این هزینه به شما و ما منتقل می شود.
  • مسئله عرضه و تقاضا نیز وجود دارد. با اینکه بازار محصولات ارگانیک در حال رشد است ، اما باز هم میزان فروش این محصولات مقدار پایینی از کل فروش مواد غذایی را شامل میشود. یکی از اصلی ترین دلایلی که مردم را از مصرف این محصولات باز می دارد ، هزینه ی تمام شده ی این نوع محصولات است.

در سال 2015 ، به طور متوسط ، محصولات ارگانیک 47 درصد گران تر از محصولات عادی بوده اند. این نوع محصولات می توانند قیمت های بسیار متفاوتی داشته باشند.

طبق مطالعه ای که توسط وبسایت userreports.org انجام شده است ، محصولات ارگانیک و طبیعی در مقایسه با محصولات غیر ارگانیک از 20 تا 300 درصد گران تر هستند.

دلیل اینکه اغلب محصولات ارگانیک هزینه تولید بالاتری دارند روند تولید این محصولات است. عوامل زیادی در این هزینه نقش دارند .

اول ، تقاضا برای این محصولات از میزان کشت و تولید محصولات موجود بیشتر است. بدون آفت کش های مصنوعی و شیمیایی ، مقادیر بدست آمده ی مواد غذایی ارگانیک در فصل برداشت از محصولات عادی کمتر خواهد بود.

این تولید کمتر به معنای افزایش هزینه است. همچنین میزان کار و زمان برای تولید هر واحد از این نوع محصولات در مقایسه با تولید انبوه محصولات غیر ارگانیک بیشتر است.

محصولات و غذا های ارگانیک چگونه تولید میشوند؟

تقریبا تمامی محصولاتی که در بازار مشاهده میشوند قابلیت تولید شدن بصورت ارگانیک را دارا هستند، عسل ، سبزیجات ، گندم ، انواع گوشت ها و …

امروزه تمرکز روی کشت و تولید مواد سالم تر در غذاهایی که می خوریم بیشتر شده است ولی متاسفانه در کشور ما مجوز و برچسب های حک شده بر روی محصولات ارگانیک توسط هیچ نهادی تایید نشده است ، بنابراین آنها اساساً بی معنی هستند.

در این میان چیزی که بی معنی نیست محبوبیت روزافزون غذاهای ارگانیک است. برچسب Organic یکی از این برچسب ها است که باید برای کسب آن اصول و قواعد خاصی را رعایت کرد.

مطالب مرتبط :
آیا پسته باعث سرطان می شود ؟

با وجود افزایش محصولات ارگانیک در بازار فقط عده ی بسیار معدودی از مردم می دانند که چه کالاهایی را باید خریداری می کنند.

گوشت ارگانیک
گوشت ارگانیک

به منظور صدور گواهینامه ارگانیک برای تولید محصولات غذا های ارگانیک ، یک مزرعه باید تعدادی از استانداردهای تعیین شده توسط NOP یا برنامه ملی ارگانیک را رعایت کند. به طور کلی ، مزرعه باید قبل از رشد گیاهان ارگانیک ، کودهای مصنوعی و سموم دفع آفات را از بین ببرد. استفاده از “لجن” یا کود حاصل از ضایعات انسانی نیز ممنوع است.

برای مثال، در یک مزرعه پروش دام حیوانات باید به خارج از مکانی که در آن نگهداری میشوند دسترسی داشته باشند. حیوانات همچنین باید از هورمون های رشد ، روشهای تولید مثل مصنوعی ، آنتی بیوتیک ها و مواد غذایی اصلاح ژنتیک شده دور باشند.

در آخر ، یک مزرعه موظف است یک پروسه اعتبارسنجی گسترده را طی کند. مزارع باید میلیون ها تومان برای بازرسی و گرفتن تاییدیه هزینه کنند تا بتوانند برچسب ارگانیک را روی محصولاتشان حک کنند.

تمامی این کارها هزینه بر هستند.

یکی از مهمترین دلایل فروش پایین مواد غذایی ارگانیک، قیمت بالای آن است.

سوپر مارکت ها محصولات عادی و معمولی را با حاشیه سود نسبتاً کمی به فروش میرسانند، چون در مجموع تعداد بالای فروش این محصولات برایشان سودآور خواهد بود.

محصولات ارگانیک
محصولات ارگانیک

ولی محصولات و غذا های ارگانیک که تعداد فروش کمتری دارند باید با قیمت بالاتر و حاشیه سود بالاتر به فروش برسند. اینها را به هزینه های تولید که قبلا در موردش حرف زدیم اضافه کنید.

افرادی که از محصولات و غذا های ارگانیک استفاده میکنند ، زندگی سالم تری دارند.

بیایید فرض کنیم که بعد از خواندن همه اینها و فهمیدن این موضوع که در تولید بیشتر مواد غذایی مصرفی ما از کودها و مواد شیمیایی استفاده میشود شما می خواهید به خرید بروید. چه نوع محصولی را در سبد خریدتان قرار میدهید؟

برای محصولات غذایی مانند غلات ، سوپ ، آب میوه یا هر چیز دیگری که بصورت کارخانه ای تهیه شده باشد ، در حال حاضر سه نوع برچسب وجود دارد :

  1. 100 درصد مواد آلی
  2. گواهی ارگانیک
  3. ساخته شده با مواد آلی
مطالب مرتبط :
بهترین خشکبار ایران در کدام شهر تولید می‌شود؟

برچسب شماره 1 ، یعنی محصولاتی که در تولید آنها کاملاً از مواد و روشهای ارگانیک استفاده شده است. در صورتیکه برای محصولاتی که برچسب شماره 2 یعنی گواهی ارگانیک دارند اگر 95 درصد از مواد طبیعی و ارگانیک استفاده شده باشد کافی است.

برچسب ساخته شده با مواد آلی : تنها 70٪ از مواد تشکیل دهنده آنها ارگانیک است.

نکته ای که خریداران این محصولات باید به آن توجه کنند این است که حتما باید به دنبال خرید محصولات و غذا های ارگانیک باشید، در غیر این صورت در طولانی مدت با مشکلات سلامتی درگیر خواهید شد.

ولی آیا خرید محصولات و غذا های ارگانیک ارزشش را دارد؟ هنگام خرید محصولات ارگانیک ، در واقع علاوه بر اینکه محصولی سالم و مفید میخرید از مزارع و مراکز تولید اینگونه محصولات حمایت میکنید.

شما همچنین با این کار آسیب کمتری به محیط زیست وارد میکنید.

اگر می خواهید یک خرید خوب و ارگانیک داشته باشید ، از محل های معتبر و قابل اعتماد خرید کنید و اطمینان حاصل کنید که آنچه میخرید حتما ارگانیک است.

فروشگاه اینترنتی مفیدان

امتیاز
مسعود خرّمی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *