تشخیص انواع گردو و کیفیت آن

تشخیص انواع گردو

برای تشخیص انواع گردو و کیفیت آن نکات مهمی را باید در نظرگرفت. گردوی درختی تازه مراغه یکی از اقلام درجه یک کشور در رسته خشکبار محسوب می شود. در نواحی مختلفی از کشور گردو برداشت می شود . اما گردوی باغات مراغه از کیفیت اعلایی برخوردار است که به دلیل واقع شدن باغات مراغه در منطقه سرد سیری کوهستانی و دامنه کوه سهند این امر میسر می شود.

ظرفیت تولید گردوی این شهرستان حدود 4400 تن گردو در سال می باشد که یکی از قطب های تولید گردو در شمال غرب کشور محسوب میشود.

همچنین در باغات این شهرستان ظرفیت تولید میانگین گردو برای هر درخت حدود 70 کیلوگرم در نظر گرفته می شود.

انواع گردو و خواص آن

خواص گردو برای سلامتی بر کسی پوشیده نیست ولی با توجه به افزایش قیمت گردو و کاهش قدرت خرید آن ما قصد داریم تا کیفیت عالی گردو را با مناسب ترین قیمت در سایت مفیدان عرضه کنیم. همچنین تعیین قیمت گردو به فاکتور های متعددی بستگی دارد از جمله : رنگ گردو،اندازه گردو،تعداد گردو های پوک،نژاد گردو و عوامل دیگر بستگی دارد.

بهترین نوع گردو
بهترین نوع گردو

مغز گردو

قبل از آشنایی با تشخیص انواع گردو توجه داشته باشید که مغز گردو نسبت به گردوی با پوست قیمت بیشتری دارد علت آن هم عدم وجود پوست این محصول می باشد.خرید مغز گردو مزیت هایی نسبت به خرید گردوی پوست دار دارد ، زیرا مشکلاتی مانند پوکی گردو در خرید مغز وجود نخواهد داشت. ولی از طرفی هم مسایلی مانند رنگ مغز گردو را باید در نظر گرفت چون با گذشت زمان رنگ مغز گردو تیره تر شده و همچنین با از دست دادن آب مغز حالت تازگی خود را از دست داده و کم حجم تر می شود.

معمولا گردویی که از کیفیت بالایی برخوردار است در هر کیلو گردو با پوست 400 الی 450 گرم مغز بدست می آید. در هر صورت خرید مغز گردوی تازه کم ریسک تر است.

در جالت کلی می توان گفت که سه نوع مغز گردو خواهیم داشت:

  • مغز گردوی سفید
  • مغز گردوی معمولی
  • مغز گردوی خورشتی

مغز گردوی سفید

به دلیل رنگ روشن و شفافی که دارد از قیمت و محبوبیت بالایی برخوردار است،اگرچه رنگ روشن آن دلیل با کیفیت بودن نیست یعنی باید به چربی گردو بیشتر توجه کرد تا رنگ آن ولی اغلب مردم فکر می کنند این نوع گردو از کیفیت بالایی برخوردار است.

مغز گردوی معمولی

نوعی از مغز که نه رنگ آن سفید باشد و نه تیره باشد ،معمولا رنگ مایل به قهوه ای دارد.واز نظر قیمت هم مابین قیمت مغز گردوی سفید و مغز گردوی حورشتی می باشد. اما این نوع مغز گردو تفاوتی با مغز گردوی سفید از نظر کیفیت ندارد.

مغز گردوی خورشتی

رنگ این نو مغز گردو قهوای پررنگ وتیره است،و به دلیل این نوع رنگ در خورشت فسنجاند مصرف می شود که به این نوع مغز گردو مغز فسنجونی هم گفته می شود. ولی از نظر کیفیت از مغز گردوی سفید پایین نیست چه بسا بالاتر هم باشد ولی به هر حال به دلیل رنگش از جذابیت کمتری برخوردار است وقیمت پایین تری هم نسبت به سایر انواع گردو دارد.

با پوست

بطور کلی ما در بازار سه نوع گردوی با پوست خواهیم داشت.

  • گردو با پوست چوبی
  • گردوی پوست سبز
  • گردوی پوست کاغذی
گردو با پوست
گردو با پوست

گردوی پوست چوبی

بطور کلی قیمت گردوی پوست چوبی بستگی به تازگی،پر بودن مغز،و نازکی یا کلفتی پوست بستگی دارد ولی قیمت آن از مغز گردو پایینتر و از گردوی پوست سبز گرانتر است.

گردو با پوست سبز

گردوی پوست سبز معمولا از اواسط شهریور تا اواخر مهر برداشت میشود که به عنوان گردوی نوبرانه هم شناخته می شود، ولی پیشنهاد میشود این نوع گردو برای مصرف کوتاه مدت استفاده شود زیرا در صورت عدم جدا شدن مغز ازپوست ممکن است مغز گردو آسیب ببیند.

گردوی پوست کاغذی

گردوی پوست کاغذی به گردویی گفته می شود که با قرار دادن آن بین انگشت اشاره و انگشت شصت و فشار آن گردو شکسته شود.این نوع گردو نسبت به سایر انواع آن کمیاب تراست و مقدار برداشت آن نیز کمتر می باشد.

مابه التفاوت قیمت گردوی باغات مراغه با قیمت تهران

بعد از آشنایی با تشخیص انواع گردو باید به این نکته هم توجه داشته باشید که به دلیل هزینه حمل و نقل در فواصل نسبتا دورقیمت گردو 10 الی 20 در صد افزایش می یابد و همچنین به عت حمل و نقل انبوه طبیعی است که قیمت در مراغه پایینتر از قیمت بازار باشد.

مطالب مرتبط :
طرز پخت 4 نوع خورشت گردویی

همچمین در هر یک کیلو گرم گردوی با پوست بین 90 الی 100 عدد گردو خواهد بود که وزن تقریبی هر کدام 10 یا 12 گرم میباشد.

در هر صورت برای تشخیص انواع گردو باید در نظر داشت که در هنگام خرید گردو با پوست دقت کنیم که با گردوی خارجی مخلوط نباشد ولی از طرفی هم خرید گردو با پوست ریسک دارد چون مغز آن دیده نمی شود. ولی در حالت کلی خرید مغز گردو کم ریسک تر است.

جدول قیمت تقریبی انواع گردو

نام محصولقیمت
یک عدد گردو1500 تومان
گردو پوست کاغذی150000 تومان
مغز گردوی اعلا240000 الی 380000 تومان
مغز گردوی خورشتی170000 الی 240000 تومن
جدول قیمت گذاری گردو

برای اینکه بهترین تجربه را از خرید انواع گردو داشته باشید باید با نحوه ی تشخیص آن آشنا باشید.

ما در فروشگاه اینترنتی مفیدان بهترین نوع گردو را بسته به نوع مصرف شما برایتان آماده کرده ایم.

شما عزیزان میتوانید با وارد شدن به بخش فروش خشکبار محصولات مورد نظر خودتان را به سبد خریدتان اضافه کنید، ما در سریع ترین زمان ممکن خریدتان را به دستتتان خواهیم رساند.

1/5 - (1 امتیاز)
پاکلی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *