بهترین نوع ماسک تنفسی برای پیشگیری از کرونا کدام است؟

بهترین ماسک تنفسی

امروزه انتخاب بهترین نوع ماسک تنفسی به یکی از اصلی ترین دغدغه های مردم تبدیل شده است و همیشه این سوال که بهترین نوع ماسک تنفسی کدام است، ذهن ما را درگیر کرده است.

ما در این مقاله سعی کردیم تا به کمکتان بیاییم تا شاید بتوانیم جوابی برای این پرسش پیدا کنیم.

بهترین نوع ماسک تنفسی برای پیشگیری از کرونا

به طور کلی و در شرایط عادی، همه‌ی مردم ملزم به استفاده از ماسک تنفسی نیستند ولی در شرایط غیر عادی همه ملزم به استفاده از ماسک تنفسی هستند. برای مثال، برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا که هم اکنون در سرتاسر دنیا فراگیر شده، لازم است تا همه‌ی افراد از ماسک تنفسی استفاده کنند. در صورتی که جهت جلوگیری از بیماری‌های ریوی مانند آسم، الزامی برای استفاده از ماسک برای افراد سالم وجود ندارد. در اصل، فقط افرادی که بیماری آسم دارند، باید ماسک تنفسی بزنند تا علائم بیماری آن‌ها تشدید نشود.

serious-girl-in-protective-mask-holding-plush-toy-in-mask
serious-girl-in-protective-mask-holding-plush-toy-in-mask

شواهد بسیار زیادی تائید دارند که استفاده از ماسک تنفسی در میان جمع، حتی زمانی که حالتان خوب است، می تواند به کاهش انتشار ویروس کرونا کمک کند، زیرا افراد حتی وقتی که هیچ علامتی از این بیماری بروز نمی دهند باز هم ممکن است این ویروس را منتشر کنند، و این دلیل اصلی استفاده از ماسک است، برای محافظت از دیگران در برابر خودتان و یا بالعکس.

ماسک تنفسی می‌تواند برای خود فرد استفاده کننده هم تا حدودی محافظت ایجاد کنند، اما این که این محافظت تا چه اندازه است تا حدود بسیار زیادی بستگی به نوع ماسک تنفسی دارد. هیچ ماسکی، محافظت صد در صدی ایجاد نمی کند و نباید آن را جایگزین حفظ فاصله اجتماعی از دیگران، شستن مکرر دست ها و اجتناب از جمع های شلوغ کنید. وقتی شما این مزایای استفاده از ماسک تنفسی را در نظر می گیرید می بینید که استفاده از ماسک می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

بهترین ماسک تنفسی
بهترین ماسک تنفسی

انواع ماسک تنفسی

دانستن جنس، کارایی و سایر ویژگی‌های ساختاری قبل از انتخاب و تهیه بهترین نوع ماسک تنفسی ضروری است. به طور کلی، می توان انواع ماسک تنفسی را به 3 دسته کلی تقسیم بندی کرد. ماسک تنفسی جراحی، ماسک فیلتردار و پارچه ای، هر کدام از الیاف مخصوصی تولید می‌شوند.

ماسک جراحی
ماسک جراحی

بهترین ماسک تنفسی ، ماسک جراحی

ماسک معمولی دولایه کشدار : بینی و دهان را می‌پوشاند، اما به صورت نمی‌چسبد و در شرایط عمومی پزشکی استفاده می‌شود. این ماسک تنفسی برای محافظت یک طرفه، برای جلوگیری از پخش شدن مایعات بینی و دهان و همچنین ورود هوا، به عنوان مثال برای افرادی که سرفه یا عطسه می‌کنند، مناسب است.

ماسک‌های جراحی سه لایه بنددار : در برابر خون، ترشحات و ۹۵% باکتری‌ها نفوذناپذیر هستند. این محصول بیشتر از بقیه ماسک تنفسی دیگر به صورت می‌چسبند.

بر‌اساس مطالعات انجام‌شده، به‌طور متوسط افراد ۱۹ تا ۲۳ بار در ساعت صورت خود را لمس می‌کند. ماسک تنفسی جراحی مانع از تماس مکرر دست ما با صورت، به ویژه دهان و بینی می‌شود.

ماسک فیلتردار
ماسک فیلتردار

ماسک فیلتر دار

ماسک N95 : پیشرفته‌ترین و بهترین نوع ماسک تنفسی که کاملا با ساختار  فرم صورت ساخته شده و فیلتری حرفه‌ای دارد. این نوع ماسک برای استفاده در آی‌ سی یو و نقاط حساس بیمارستان استفاده می‌شود، از این ماسک تنفسی حتی نمی‌توان در اتاق عمل استفاده کرد.

از ماسک N95 می‌توان 8 ساعت استفاده کرد و پس از آن دیگر قابل استفاده نیست، اما درصورتی‌که بخواهیم کمتر از 8 ساعت استفاده کنیم باید آن را در پلاستیک در بسته قرار دهیم و دوباره از آن استفاده کنیم.

این ماسک تنفسی به‌هیچ‌عنوان نباید به صورت روزانه استفاده شود، زیرا اگر فرد آلوده باشد به راحتی بازدم تنفس از فیلتر به بیرون می‌آید و بیماری کرونا به دیگران انتقال می‌شود.

ماسک FFP2 : ماسک فیلترداری است که مناسب افرادی که در بیمارستان هستند و از افراد بیمار مراقبت می‌کنند، ساخته شده است. این نوع ماسک تنفسی فیلتر قوی دارد و تنها افرادی که تست منفی دارند می‌توانند از آن استفاده کنند.

چهار لایه است، برای پرسنل مناسب است زیرا به‌راحتی می‌توان در آن تنفس کرد، هرگز برای استفاده روزانه توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است فرد آلوده باشد و بیماری را به دیگران انتقال دهد.

ماسک پارچه ای پلاستیکی
ماسک پارچه ای پلاستیکی

ماسک پارچه ای

ماسک پارچه ای پلاستیکی : بیشتر افراد شاغل در آرایشگاه‌ها از آن استفاده می‌کنند و هیچ نوعی از پوشش را ندارند. این نوع ماسک‌ها قابل شست‌وشو هستند اما بدترین نوع ماسک محسوب می‌شوند. به‌علت تعریقی که در آن صورت می‌گیرد فرد دائم آن را جابه‌جا می‌کند و به‌راحتی ویروس کرونا منتقل می‌شود.

برای ماسک پارچه ای اول خود پارچه را بررسی کنید. فشردگی بافت پارچه واقعا اهمیت دارد و این اولین چیزی است که باید به آن دقت کنید. برای بررسی پارچه، آن را جلوی نور نگه دارید اگر به راحتی می‌توانید خطوط الیاف پارچه را ببینید، پس ماسکی که با این پارچه درست شود، نمی‌تواند فیلتر خوبی باشد. محققان می‌گویند پارچه صد در صد کتان که بافت محکم و فشرده دارد، ماسک خوبی می‌شود. زیرا در سطح میکروسکوپی، الیاف طبیعی کتان نسبت به پارچه‌های مصنوعی، معمولاً ساختار سه بعدی دارند، که نرم‌تر هم هستند. این ساختار سه بعدی می‌تواند موانع بیشتری بر سر راه ذرات مزاحم ایجاد کند.
به تازگی مطالعه‌ای انجام شد که در آن انواع و اقسام پارچه‌ها از جهت این که تا چه اندازه قابلیت فیلتر کردن دارند مورد بررسی قرار گرفت. تنها دو نوع پارچه‌ی مصنوعی که یکی از آن‌ها 100 درصد پلی‌استر بود، فیلتر خوبی بود و بیشتر پارچه‌های مصنوعی از جهت قابلیت فیلتر کردن، ارزشی نداشتند، اما حتی زدن ماسکی که از پارچه‌ی مصنوعی تهیه شده، بهتر از اصلاً ماسک نزدن است.

ماسک پارچه ای
ماسک پارچه ای

ماسک پارچه ای چند لایه : 

مطالعات گوناگونی دریافته‌اند ماسک هایی که از چند لایه درست شده‌اند بهتر و موثرتر می توانند جلوی ذرات ریز را بگیرند. ماسک تنفسی که از دو لایه پارچه با بافت فشرده با فیلتری توکار ساخته شده، انتخاب بسیار خوبی است. بهترین فیلتر برای قرار دادن بین دو لایه پارچه، پلی‌پروپیلن است که از پلاستیک مشتق شده است.

پلی‌پروپیلن به عنوان یک فیلتر فیزیکی بسیار عالی است اما یک امتیاز دیگر هم دارد: از قدرت الکتریسیته ساکن استفاده می‌کند. حالت استاتیکی را در نظر بگیرید که وقتی دو تکه پارچه را به هم مالش می‌دهید روی می‌دهد و این همان اتفاقی است که در ماسک دو لایه پارچه‌ای با فیلتر پلی‌پروپیلن روی می‌دهد خاصیت چسبندگی استاتیک، ذرات دو سوی ماسک را گیر می‌اندازد و این همان چیزی است که شما می‌خواهید.

شما چه ماسک پارچه‌ای انتخاب کنید و چه ماسک جراحی، باید بدانید که ماسک زدن به این معنی نیست که دیگر می‌توانید مدت طولانی در تماس با دیگران باشید. این ماسک‌ها ممکن است فقط تا چند دقیقه بتوانند محافظت ایجاد کنند، نه تا چند ساعت! پس همچنان بهترین کار رعایت فاصله‌ی اجتماعی است.

پلی‌پروپیلن برخلاف سایر مواد، وقتی که در اثر بازدم شما رطوبت ایجاد می‌شود نیز می‌تواند شارژ الکتریسیته ساکن را حفظ کند. نکته‌ای که وجود دارد این است که پلی پروپیلن وقتی که شسته می‌شود، الکتریسیته ساکن خود را از دست می‌دهد اما شما می‌توانید با اتو کشیدن آن، دوباره آن را شارژ کنید یا این که با دستکش‌های پلاستیکی آن را به مدت 20 ثانیه مالش دهید.

یک ماسک تنفسی دو لایه که از کتان بافت فشرده ساخته شده به تنهایی می‌تواند تقریباً 35 درصد از ذرات را فیلتر کند. اما افزودن فیلتری دو لایه که از پلی پروپیلن شارژ شده است می‌تواند قابلیت فیلترکنندگی ماسک را 35 درصد دیگر افزایش دهد. لایه‌ی کتانی ماسک باید نزدیک‌ترین لایه به صورتتان باشد زیرا این‌گونه راحت‌تر خواهید بود و سلامت پوستتان بهتر حفظ خواهد شد.

اگر به پارچه‌ی پلی پروپیلن دسترسی ندارید، از دستمال کاغذی استفاده کنید: دو ورق دستمال کاغذی را بردارید، آن‌ها را روی هم تا کنید و داخل ماسکتان بگذارید تا در نهایت یک ماسک چهار لایه‌ای داشته باشید که می‌توانید هر روز فیلترش را عوض کنید. جالب است بدانید دستمال کاغذی چهار لایه، محافظ بسیار خوبی است اما دستمال کاغذی این امتیاز را ندارد که الکتریسیته ساکن را نگه دارد.

اگر هیچ یک از راهکارهای بالا برای شما ممکن نیست، ماسک تنفسی که از سه لایه یا بیشتر، کتان بافت فشرده ساخته شده نیز ماسک بسیار خوبی است.

برخی از سایت‌های فروش آنلاین ادعا می‌کنند فیلتر قهوه می‌تواند فیلتر خوبی برای بهترین نوع ماسک تنفسی باشد اما فیلتر قهوه، نفس کشیدن را سخت می‌کند، بنابراین شما از اطراف فیلتر نفس خواهید کشید نه از پشت آن. تصور کنید یک شیلنگ آب دستتان است و شما انگشت شست خود را روی قسمتی از آن می‌گذارید و آب به اطراف پخش می‌شود. همین اتفاق در مورد فیلتر قهوه می‌افتد، یعنی جریان هوایی که تنفس می‌کنید در اطراف فیلتر خواهد بود، نه از طریق فیلتر و این هدف شما برای استفاده از ماسک نیست.

ماسک برای کرونا
ماسک برای کرونا

نقش بهترین ماسک تنفسی در جلوگیری از انتقال کرونا

از آنجا که راه اصلی انتقال ویروس کرونا به صورت فرد به فرد و از راه ریز قطرات تنفسی ناشی از سرفه و عطسه فرد مبتلا است، استفاده از ماسک تنفسی توسط فرد آلوده می‌تواند از پخش شدن ویروس توسط او جلوگیری کند.

عمر مفید ماسک تنفسی

استفاده از ماسک‌های بدون فیلتر بیش از ۲ ساعت پی‌در‌پی توصیه نمی‌شود پس در نتیجه نباید بیشتر از ۲ ساعت استفاده کنیم.

به طور کلی، عمر مفید ماسک فیلتردار تا ۸ ساعت است، اما در حالات زیر باید ماسک فیلتردار حتی زودتر تعویض گردد

  1. اگر قالب کاسه‌ای شکل ماسک، فرم خود را از دست داده باشد و کامل به صورت نچسبد.
  2. در صورت آغشته شدن ماسک به خون، ترشحات یا هر عامل عفونی دیگر از بیمار یا بیماری.

امیدوارین با مطالعه ی این مقاله که توسط تیم تولید محتوای مفیدان آماده شده است با کاربرد انواع ماسکها و همچنین بهترین ماسک تنفسی آشنا شده باشید. شما عزیزان میتوانید از طریق لینکهای موجود در همین صفحه نسبت به خرید انواع ماسک اقدام نمایید.

امتیاز
مطالب مرتبط :
ویروس کرونا مثل آنفلانزا است 【 دروغی که گران تمام شد 】 علایم و واکسن کروناویروس
کلیدواژه : کرونا
بابک ساعدی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *