بی ضررترین و بهترین ضدعفونی کننده دست کدام است؟

بهترین ضد عفونی کننده دست

 

با توجه به شیوع ویروس کرونا استفاده از انواع ضدعفونی کننده در تمام جهان همه گیر شده و بیشتر افرادی که رعایت بهداشت فردی برایشان از اهمیت بالایی برخوردار است از بهترین ضدعفونی کننده دست استفاده می کنند و همیشه این محصولات را را همراه خود دارند تا در مواقعی که اشیا؛ و یا سطوح را لمس می کنند بتوانند دست هایشان را از الودگی ها پاک کنند.

باید این را بپذیریم که برای ادامه روند طبیعی زندگی در موقعیت فعلی ، شناخت و خرید بهترین ضدعفونی کننده دست عاقلانه ترین کار ممکن در این شرایط خواهد بود. بنابراین ما محصولاتی را به شما معرفی خواهیم کرد که به هر کجا که می خواهید بروید و به مانند سابق نگران انتقال آلودگی از سطوح نباشید. خواه به دنبال مبارزه با آلودگی در کلاس ، دفتر یا خانه یا در حین حرکت باشید ، ضد عفونی کننده هایی با فرم هایی متناسب با هر نیاز شما ارائه می شوند. ما در این مقاله شما را با انواع محصولات با پمپ های مناسب ، اسپری و حتی دستمال مرطوب آشنا خواهیم کرد.

 

hand-sanitizer
hand-sanitizer

 

محصولاتی که در این مقاله به شما معرفی خواهند شد میتوانند بطور موثر به جلوگیری از شیوع میکروب و بیماریهای گوناگون به شما کمک می کنند. در شرایط فعلی و با همه گیر شدن بیماری کرونا محصولات حاوی الکل برای از بین بردن اکثر میکروب ها ، ویروس ها و باکتری های بیماری زا ، میتوانند تاثیرات فوق العاده ای داشته باشند. شما باید این محصولات را با ملایمت روی پوست خود بمالید و یا اسپری کنید. توصیه ی پزشکان و متخصصین این امر این است که در مورد پیشگیری از مبتلا شدن به بیماری کرونا سخت گیر و کوشا باشید و بلافاصله بعد از تماس با سطوح مشکوک و آلوده، دست و بدن خود را با بهترین ضدعفونی کننده دست کنید.

از این رو شما میتوانید نسبت به موقعیت و نیازتان برای خرید و تهیه ی این محصولات ضروری اقدام کنید.

 

 

بهترین ضدعفونی کننده دست

 

مواد ضدعفونی کننده دست بصورت ژل یا فوم به طور کلی برای از بین بردن اکثریت قریب به اتفاق ویروس ها، باکتری ها و میکروارگانیسم های موجود بر روی دست مورد استفاده قرار میگیرند . در بیشتر مواقع ، شستن دست با آب و صابون معمولاً به استفاده از این محصولات ترجیح داده می شود. ضد عفونی کننده دست در از بین بردن انواع خاصی از میکروب ها مانند نورو ویروس و کلوستریدیوم دیفیسیل کمتر موثر است و برخلاف شستن دست ، نمی تواند مواد شیمیایی مضر را از بدن پاک کند. در مواردی ممکن است افراد قبل از خشک شدن ضد عفونی کننده دست به اشتباه آن را پاک کنند که این کار موجب پایین آمدن کارایی این ماده میشود و بعضی از این محصولات به دلیل کم بودن غلظت الکل ، از تأثیر کمتری برخوردار هستند.

ضد عفونی کننده دست مبتنی بر الکل که ترکیب آن حداقل 60٪ الکل در مقابل آب است (به طور خاص ، اتانول یا الکل ایزوپروپیل ، ایزوپروپانول) توسط مراکز کنترل و پیشگیری بیماری های ایالات متحده توصیه می شود ، اما فقط در صورت موجود نبودن آب و صابون. هنگام استفاده از ضد عفونی کننده دست مبتنی بر الکل موارد زیر را در نظر داشته باشید :

 1. محصول را به کف یک دست خود بمالید.
 2. سپس دستها را به هم بمالید.
 3. محصول را روی تمام سطح دست ها و انگشتان بمالید تا دست ها خشک شوند.
 4. در حین استفاده از ضد عفونی کننده دست ، به شعله یا گاز مشعل یا هر نوع ماده سوختنی نزدیک نشوید.

 

مطالب مرتبط :
بهترین نوع ماسک تنفسی برای پیشگیری از کرونا کدام است؟

ضدعفونی کننده دست یک نوع پاک کننده کننده مکمل یا جایگزین برای شستن دست با آب و صابون است. گونه های متفاوتی از این نوع ضدعفونی کننده به شکل های فوم، ژل و محلول مایع وجود دارد. محتویات آن ایزوپروپیل الکل، اتانول، پروپانول یا پوویدون آیوداین است. از دیگر محتویات آن می‌توان به پلی‌آکریلیک اسید، گلیسیرین، پروپیلن گلیکول و اسانس گیاهان اشاره کرد.

 

hand-sanitizer
hand-sanitizer

 

الکل موجود در سنتایزر تأثیر بیشتری از آب و صابون برای از بین بردن میکروب‌ها دارد و در عین حال به اندازه آب و صابون باعث خشکی دست‌ها نمی‌شود.

این محصول معرف شیمیایی است که روی دست به کار گرفته می‌شود و هدف آن از بین بردن پاتوژن‌های رایج (ارگانیسم‌های بیماری‌زا) است.

ضدعفونی کننده‌های دست معمولا به شک کف، ژل یا مایع هستند. زمانی استفاده از آن‌ها پیشنهاد می‌شود که صابون و آب برای شستن دست‌ها در دسترس نباشد یا تکرار شستن دست‌ها به لایه‌های محافظ پوست آسیب بزند.

 

 

ضدعفونی کننده های دست را با توجه به معرف فعالی که در آن‌ها استفاده شده است، می‌توان در دو دسته اصلی بر پایه الکل و بدون الکل قرار دارد. محصولات بر پایه الکل معمولا بین ۶۰ و ۹۵ درصد الکل دارند که اغلب تشکیل شده از اتانول است، ایزوپروپانول یا ان پروپانول. الکل در چنین غلظت‌هایی فورا پروتئین‌ها را دناتوره می‌کند و به صورت موثر انواع خاصی از میکروارگانیسم‌ها را خنثی می‌کند. محصولات بدون الکل معمولا بر پایه ضدعفونی کننده هایی مانند بنزالکونیم کلرید (BAC) یا بر پایه معرف های ضد میکروبی مانند تری کلوسان هستند.

توجه داشته باشید که علاوه بر استفاده ی درست و موثر از این نوع محصولات ، همواره حتما باید از بهترین نوع ماسک تنفسی نیز استفاده نمایید تا خدای نکرده دچار بیماری کرونا نشوید.

 

hand-sanitizer-mofidan
hand-sanitizer-mofidan

 

تأثیر فعالیت معرف های ضد باکتریایی و ضدعفونی کننده ها هر دو فوری و پابرجا است. بسیاری از ضدعفونی کننده های دست همچنین حاوی امولینت‌ها (به عنوان مثال گلیسرین) هستند که پوست را تسکین می‌دهند، معرف ها را ضخیم می‌کنند و بوی خوبی دارند.

 

نحوه استفاده ازضدعفونی کننده ها

 

برای ضدعفونی کردن دست ها بهتر است وقتی ژل یا محول ضد عفونی کننده را به دستها می زنند دست هایشان را به سمت چپ و راست حرکت دهند تا دست ها خشک شود و یا اینکه فرصت کافی به مدت حداقل ۳۰ ثانیه روی پوست دست باقی بماند.

زمانی که از ضدعفونی کننده های سطوح استفاده می شود، باید حداقل ۳۰ ثانیه روی سطح بماند که فرصت برای از بین بردن ویروس وجود داشته باشد، بعضی از افراد به محض آن که مواد ضدعفونی کننده را روی سطح اسپری می کنند، بلافاصله این مواد را خشک می کنند که این روش سبب می شود فرصت کافی برای از بین بردن ویروس از ماده ضدعفونی کننده گرفته می شود، درحالی که باید بین ۳۰ تا ۴۰ ثانیه ماده ضدعفونی کننده روی سطح باقی بماند و بعد اقدام به خشک شدن آن کنند.

 

مطالب مرتبط :
ویروس کرونا مثل آنفلانزا است 【 دروغی که گران تمام شد 】 علایم و واکسن کروناویروس
بهترین ضد عفونی کننده دست
hand sanitizer

 

تاثیرات :

 

تأثیر ضدعفونی کننده دست بستگی به چندین عامل دارد، از جمله نحوه استفاده از محصول، به عنوان مثال (مقداری که استفاده می‌کنید، مدت زمانی که درست در معرض ضدعفونی کننده قرار می‌گیرد، تکرار استفاده) و اینکه آیا معرف‌های عفونی خاصی روی دستان فرد وجود دارند که به معرف فعال داخل محصول حساس باشند یا نه.

به طور کلی، ضدعفونی کننده‌های دست بر پایه الکل، اگر کاملا روی سطوح دست و انگشت به مدت ۳۰ ثانیه مالیده شوند و به دنبال آن اجازه دهید با جریان هوا خشک شوند، در کاهش جمعیت باکتری، قارچ و بعضی از ویروس های غلاف‌دار، به عنوان مثال (ویروس های آنفولانزا A) مؤثر هستند.

 

 

اثرات مشابهی نیز برای بعضی از انواع بدون الکل گزارش شده است، به عنوان مثال ضدعفونی کننده SAB (سورفکتانت، آلانتوئین و BAC).

گرچه، اکثر ضدعفونی کننده های دست علیه اسپورهای باکتریایی، ویروس های بدون غلاف، مثل نورو ویروس و انگل‌هایی که داخل کیست قرار می‌گیرند مثل، ژیاردیا نسبتا موثر نیستند. آن‌ها همچنین پوست را زمانی که کاملا کثیف است، تمیز نمی‌کنند.

ضدعفونی کننده های دست با آنکه از نظر شدت تاثیر گذاری تفاوت هایی دارند، ولی می‌توانند به کنترل انتقال بیماری های عفونی کمک کنند. به ویژه در محیط‌ هایی که شستشوی دست ها در آنجا جدی گرفته نمی‌شود.

 

اسپری مخصوص دست
اسپری مخصوص دست

 

استفاده از ضدعفونی کننده دست بر پایه الکل منجر به کاهش در قسمت‌های بیماری و روزهای تداوم بیماری می‌شود. در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های مراقبت از سلامت، دسترسی فراوان به ضدعفونی کننده دست بر پایه الکل مشخص شده است در بهبود کلی بهداشت دست‌ها مؤثر است.

 • اثر کشندگی روی باکتریهای گرم مثبت و منفی
 • اثر کشندگی روی قارچ ها
 • اثر کشندگی روی مایکو باکتریوم
 • غیرفعال کردن و جلوگیری از سرایت ویروسها

 

مزایای استفاده از ضدعفونی کننده

 

این محصولات به مانند سایر لوازم بهداشتی ویژگی های به خصوصی دارند که استفاده از آنها را برای ما ضروری میسازند. در ادامه به چند ویژگی محصولات ضد عفونی کننده دست اشاره خواهیم کرد.

 • آماده مصرف بودن این محصولات (نیاز به رقیق سازی ندارد)
 • سریع الاثر و ماندگاری بالا
 • سازگاری با پوست
 • بدون نیاز به شستشو و مرقون به صرفه
 • کاربرد آسان و راحت

 

مطالب مرتبط :
خواص گلاب برای پوست | گلاب کرونا را میکشد؟
route-fifty-lead-image
route-fifty-lead-image

 

موارد مصرف بهترین ضدعفونی کننده دست

 

همانگونه که در بالا اشاره شد استفاده از این محصولات در مواقعی که دسترسی به آب نداریم میتواند جایگزین مناسبی برای شستن دستها با صابون و سایر شوینده ها باشید، در ادامه به برخی از مکانهایی که میتوان از این محصولات بهترین بهره را برد اشاره میکنیم.

 • قابل استفاده در مراکز درمانی از جمله آزمایشگاه ها، بیمارستان ها، دندانپزشکی ها، مراکز اهدای خون، تزریقات و …
 • ضد عفونی زخم و پوست
 • هتلها
 • آرایشگاه ها
 • وسایل و لوازم شخصی
 • مکانها و سطوح عمومی
 • لوازم الکترونیکی
امتیاز
کلیدواژه : کرونا
بابک ساعدی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *